Nezištná pomoc druhým (jak na to) – Třetí tip = Sbírky do kasiček

V prvním dílu jsem se věnoval pravidelnému příspěvku (typu dobrý anděl), v díle druhém jsem opodstatnil darování krve/kostní dřeně a nyní, ve třetím dílu seriálu nezištné pomoci, bych se rád zaměřil na náhodnou pomoc. K náhodné pomoci jsme velmi často (prakticky denně) vybízeni, stejně tak často jí ale zavrhujeme a opovrhujeme jí.

Typicky se jedná o příspěvek různým organizacím, kdy nás (nejčastěji studenti) osloví přímo na ulici s nabídkou prodeje samolepky/magnetky za drobnou úplatu, která půjde na konkrétní dobročinné účely (zkrátka takzvané „sbírky do kasiček“). Popřípadě se poté může jednat o kasičky v obchodech (nejaktivnější je v těchto činnostech obchodní řetězec Lidl) shromažďující příspěvek na dobročinné účely

Sbírky do kasiček – nezavrhujte je, ale zároveň buďte velice obezřetní!

Velmi často můžeme být svědky situace, kdy se dotyčný, kterého organizace (nejčastěji 2-3 studenti) osloví velmi tvrdě ohradí a někdy neváhá použít ani sprostá slova či pohrdavé pohledy. Každý člověk by si měl uvědomit jednu zásadní věc – tito studenti co chodí po ulicích s kasičkou a snahou prodat pár samolepek, či magnetek to dělají zcela NEZIŠTNĚ a DOBROVOLNĚ! Proto, to poslední co si zaslouží jsou nadávky a pohrdání.

Netvrdím, že pokaždé, kdy Vás někdo na ulici osloví, musíte nutně přispět, ale slušné „děkuji, nemám zájem“ je lepší než pohrdavé pohledy, které dokáží akorát dotyčné demotivovat v další dobročinné a užitečné činnosti.


Jak poznat podvodníky

Mnoho lidí také argumentuje tím, že se bojí přispívat, zkrátka mají strach že naletí a jejich peníze poputují podvodníkům. Bohužel se tento typ pomoci začal v mnohých případech i zneužívat a najde se dost podvodníků, které nepovoleně jednají jménem nějaké instituce/organizace ve snaze se nezákonně obohatit a vylákat z lidí (pod záminkou dobročinnosti) peníze. Ovšem není to pro nikoho výmluva proč nepřispět – buďte vždy obezřetní a dbejte na 100% kontrolu pravosti.


Co kontrolovat a jak se nenechat napálit jsem shrnul v bodech níže:

 

Zapečetěná pokladnička
Hned první a nejdůležitější bod, kterému věnujte patřičnou pozornost je samotná kasa. Kasička musí být VŽDY důkladně zapečetěná. Pokud zapečetěná nebude, nikdy dotyčnému nic nepřispívejte a ihned ohlaste situaci na policii. 
Základní otázka - přesný účel příspěvku
Optejte se kam PŘESNĚ bude příspěvek putovat – chtějte vědět detaily, nespokojte se pouze s odpovědí typu „na dobré účely, na dětský domov apod.“ Pokud dotyčný nemá tyto informace, nechce se s Vámi bavit, či odpovídá pouze stručně a obecně (nemá detailní přehled k čemu je sbírka určená), jedná se s největší pravděpodobností o podvod.
Plná moc/veškerá dokumentace
Vyžádejte si plnou moc od pořadatele sbírky + kopii povolení od kraje či magistrátu k pořádání sbírky. Jak plná moc, tak kopie povolení by měly být zapečetěné s razítky a podpisy. 
V případně podezření volejte pořadateli
Pokud si nejste pravostí sbírky jisti zavolejte do dané organizace, která by měla údajnou sbírku pořádat a doptejte se, zda se nejedná o podvod.

Dbejte vždy zvýšené opatrnosti, přispívejte VŽDY pouze ověřeným organizacím a zkontrolujte, jestli výběrčí splňuje všechny výše zmíněné náležitosti. V případě jakýchkoliv pochybností se obraťte na danou organizaci (co by měla sbírku pořádat) a poté případně na policii či krajský úřad nebo magistrát.

Každou sbírku byste navíc měli najít v seznamu veřejných sbírek, který podle zákona vede ministerstvo vnitra.

 

Pokud se Vám článek líbil sdílejte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *