HOME OFFICE – jak na efektivní a udržitelnou práci z domova

V důsledku současného koronavirového stavu musí mnoho lidí čelit situaci pro ně dosud neznámé, a tou je práce z domova, tzv. HOME OFFICE. Já pracuji střídavě formou home office již řadu let a za tu dobu jsem si osvojil (metodou pokus-omyl) spousty vychytávek a tipů, jak práci z domova udělat nejen únosnou, ale také efektivnější a příjemnější. Rád bych se o tyto moje zkušenosti v článku podělil pomocí praktických tipů bez bullshitů. Věřím, že někomu to práci z domova usnadní a hlavně ušetří spoustu nervů.

Ráno dělá den (při HOME OFFICE platí dvojnásob)

Efektivní home office den stojí a padá už na tom jak ho odstartujete. Je tedy dobré osvojit si určité ranní rituály, které Vám pomohou správně nakopnout den. Nebudu se tady o ranních rituálech sáhodlouze rozepisovat (to by vydalo na samostatný článek), ale ve zkratce:

Vstávání na první zazvonění budíku – už to je při home office velká výzva. Pokud víte, že musíte být v 6:00 v kanclu, tak prostě vstanete, ALE pokud víte, že vlastně nemusíte (nikdo Vás nebude kontrolovat), tak to nabádá k vychrápávání a odkládání budíku. Nedělejte to, neodkládejte ten budík (dáváte tím tělu hned po ránu slušné čočky). Běžte spát tak, aby jste neměli ráno problém vstát = cirka 8 hodin před plánovaným zazvoněním budíku (do budoucna plánuji článek o spánku o jeho důležitosti). Vstávejte každý den stejně (i o víkend) tělo si zvykne a později ani budík nebudete potřebovat.


Nastartujte tělo i mysl pomocí každodenních rituálů – jasně, také už jsem dávno vyrostl z motivačních citátů a keců typu „úspěšní vstávají každý den ve 4:30 a když vy lezete z postele oni už mají načtené 4 chytré knížky“ to jsou bullshity, ale přeci jen je dobré si určité ranní zdravé zvyky osvojit. Každému bude vyhovovat něco jiného, já jsem toho za ta léta otestoval skutečně dost a nakonec mi sedí (pro ideální nastartování dne) tento set aktivit:

Již zmíněné – vstát na první zazvonění budíku (případně bez budíku) to je pro mě zásadní

– Nečumět hned po ránu na telefon, hlavně ne na soc. sítě (z letmého mrknutí se stává půlhodina brouzdání po timeline..)

– Vypít cca půl litru odstáté vody s citrónem (tělo je po noci dehydratované)

Samozřejmě běžná hygiena

– 5-10 min. yoga, nebo jiné strečink/pohybové aktivity dle vašeho gusta (5 tibeťanů, kliky – cokoliv..) – nastartuje tělo

– 5-10 min. meditace a dýchání (dechová cvičení – chystám článek) – nastartuje mysl

– Ledová sprcha – fantastická věc (chystám taky článek)

– Vydatná snídaně – tady bude každému sedět něco jiného. Někoho nakopne snídaně založená na bílkovinách/tucích (například volská oka se slaninou) a někomu bude sedět spíše sacharidový základ (vločky s ovocem, nebo žitný chleba se šunkou a zeleninou). Jen zkuste hned po ránu vynechat průmyslově zpracované a předražené srágory typu nesquik, chocapic apod.

– Hurá do práce

Jsou to jen příklady, nechci tím říct, že máte všechny tyto rituály najednou zařadit do svého rána (to ani nedoporučuji, je dobré začít s málem). Najděte si to svoje = vyberte si něco – vyzkoušejte – chvíli vydržte – a uvidíte, zda vám to sedí. Neklaďte na sebe zbytečné nároky, ne každý bude chtít ráno cvičit, nebo meditovat, natož na sebe pouštět ledovou sprchu, a to je v pořádku. Spousta lidí chodí například po ránu na lačno běhat, to bych zase já v životě nedal (asi bych se u toho pozvracel). Chci tím jen říct, že je dobré nastartovat svoje ráno nějak zdravým způsobem. Pokud budete ponocovat, ráno 5x odkládat budík, vstávat o 2 hodiny později rozlámaní z postele, čumět půl hodiny na Instagram a završíte to cigárem, kafem a miskou nesquiků k snídani, tak komu tím prospějete? Sobě ani ostatním asi ne. A jak myslíte že bude Vaše efektivita v home office vypadat?

Efektivní práce doma – konkrétní a praktické tipy/triky

Pokud chcete doma pracovat produktivně a zároveň se u toho nezbláznit doporučuji dodržovat tyto zásady:

Plánujte a určete si dobu po kterou se budete práci naplno věnovat – home office má tendenci táhnout se jak smrad = jednoduše se Vám může stát, že u PC a práce strávíte celý den s pocitem, že jste vlastně nic neudělali. Ideální je si den předem seřadit priority a naplánovat úkoly, na kterých chcete následující den pracovat. Začněte s těmi nejtěžšími úkoly hned z rána a určete si čas, který chcete za daný den práci věnovat (co chcete stihnout) a zbytek si rozvrhněte na další aktivity – pohyb/sport, rodina, relax, koníčky apod. Zkrátka work-life balanc.

POMODORO 50:10 – tato metoda dbá na pravidelné přestávky. Často se Vám stane, že Vás práce pohltí natolik, že 2-3 hodiny utečou jako voda –> což není pro naše zdraví (hlavně pro záda a oči ideální). Nastavte si na hodinkách, nebo mobilu minutku na 50 minut. Po uplynutí 50 minut vstaňte od PC a protáhněte se, ukliďte myčku, pomazlete se s rodinou nebo se psem, zamrkejte, podívejte se ven do přírody. Prostě si na 10 minut odfrkněte a pak se zase vraťte k práci – tyto cykly opakujte dle potřeby. Nebo si je upravte, někomu sedí třeba 25 minut práce a 5 minut odpočinku apod.

STOP multitaskingu, vyrušování a notifikacím – tohle je asi ten nejdůležitější bod. Soustřeďte se vždy POUZE na jednu činnost, kterou zrovna děláte. Píšete mail, tak pište mail. Zpracováváte projekt pro klienta? Tak se 100% věnujte projektu. Pokud budete u psaní mailu ve vedlejším okně ještě sjíždět jedním očkem timeline na Facebooku a do toho si chatovat s kámošem, tak práce zabere X násobně více času, než kdyby jste jí věnovali plnou pozornost (+ je zde větší prostor pro chyby). Prostě dělat 2 věci najednou efektivně a dobře NENÍ MOŽNÉ! Kord u nás chlapů.. Domluvte se s ostatními členy domácnosti, aby Vás v určitý časový úsek dne nevyrušovali. Jo a vypněte si ty notifikace! A to kompletně a všude, pokud Vám pípne mobil pokaždé co Vám někdo napíše na Facebooku nebo přijde mail, tak budete po měsíci home office zralý na psychiatra.

 Péče o zrak – tím, že budete zírat většinu dne do PC nedostávají zabrat jen Vaše záda, ale také oči. Při intenzivní práci na PC oči víceméně zapomínají mrkat a vysychají. Pořiďte si zvlhčovací kapky do očí (já doporučuji tyto) a sem tam jim ulevte. Od věci nejsou také počítačové brýle, které blokují škodlivou modrou složku z monitoru.

Výbava – ideální je mít v bytě/baráku svoje pracovní místečko = nějaký prostorný stůl, pohodlnou PC židli + samozřejmě stroj (notebook, nebo stolní PC) a kvalitní internetové připojení. Dobré jsou také kvalitní sluchátka s možností noise cancelling (která dokáže „vytěsnit“ okolní hluk), takže i když vedle Vás bude řvát Vaše ratolest, vy budete v zenovém tichu :D. Na soustředění doporučuji například aplikaci Brain.fm, nebo na Spotify hledejte playlisty jako „deep focus, deep work“ (zvuky/hudba na soustředění, relax apod.) -> pomáhá naladit mozek a dostat ho na ty správné pracovní frekvence ?

Strava/pitný režim a pohyb – během pauz také nezapomínejte na pitný režim (ideálně čistá neslazená voda) + vyvážená strava. Strava je Vaše palivo, pokud dopřejete tělu hodnotné potraviny, tak se Vám odvděčí vyváženou dávkou energie (ve fyzické i psychické formě). Pokud do sebe ke sváče hodíte 3 koblihy tak… asi víte jak bude Vaše energie a tím pádem i efektivita vypadat. Jo a nezapomínejte také na každodenní a pravidelný pohyb! Pokud prosedíte den doma u PC je dostatečný pohyb alfou a omegou Vaší pohody a zdraví! Je jedno jestli dáte přednost silovému tréninku ve fitku, půjdete si zahrát tenis nebo se na hodinu projedete na kole – hýbejte se.


No a to je asi to nejdůležitější, dalších tipů a vychytávek mám ještě dost, ale jsou to už spíše detaily, kterými Vás nemá smysl zatěžovat.

Když tedy shrnu to nejdůležitější:

A) Pamatujte, že ráno dělá den – vstávání na první zazvonění budíku (po kvalitní spánku), soc. sítě po ránu zcela OFF

B) Ranní rituály – dal sem svůj příklad, ale uzpůsobte si podle sebe (sklenice vody, yoga/protažení, meditace/dech, studená sprcha, vydatná snídaně)

C) Efektivní práce (uplatněte sepsané tipy) – pomodoro, stop multitaskingu, notifikace off, pořádná výbava, strava/pitný režim/pohyb + péče o zrak apod.

D) Hlavně se z toho nepo****


Pamatujte, ne vždy se to povede

Samozřejmě jsou dny kdy prostě „zaspíte“, jedete multitasking, nejste efektivní, nesplníte rutinu, nebo nějaký rituál. To je normální, mám je taky, má je každý. Nemá smysl se za to nějak penalizovat. Zítra je taky den, zkuste to znova a lépe ?

Na závěr jedna pragmatická rada od mistra osobní produktivity Dana Gamrota: Nehledej ideální podmínky. Uvědom si, co je důležité. Zaměř na to pozornost, řekni si kdy a jak to uděláš. A udělej to. Až to dokončíš, přejdi na další důležitou věc. Opakuj.

Hodně zdaru!

Pokud se Vám článek líbil sdílejte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *