Nezištná pomoc druhým (jak na to) – Druhý tip = Darování krve

Pokud Vás z nějakého důvodu neoslovil můj první tip na pomoc druhým (například z důvodu nutné finanční „investice“), tak  v druhém díle se budu věnovat aktivitě, která nebude z Vaší strany vyžadovat žádné peníze z Vaší šrajtofle. Budete potřebovat pouze trochu svého času a krapet ochoty pomoct.


Darování krve

Asi všichni o darování krve slyšeli, ale málokdo již ví, jak samotný úkon probíhá a že se nejedná o nic strašného.


Základní fakta o darování krve

  • Jak poznám zda mohu darovat krev? Pokud se cítíte zdráv a jste ve věku 15-65 let nemělo by dárcovství nic stát v cestě,
  • Jak dlouho odběr krve trvá? Vstupní vyšetření cca 10 minut a samotný odběr pak 10-15 minut,
  • Dostanu volno v práci? Ano, dárce krve má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy a také na odpočty z daní,
  • Jak dlouho po darování krve nesmím vykonávat fyzickou aktivitu? Zpravidla je doporučeno 1-2 dny klidového režimu, ale je to individuální,
  • Jak často mohu darovat krev? Krev se doporučuje darovat maximálně 4x ročně,
  • Musím před odběrem jíst/pít ve větším množství? Doporučuje se vypít den před odběrem 2-3 litry (ideálně čisté vody) a ráno se nasnídat (nejít na odběr nalačno),
  • Kam mám jít na odběr? Zjistěte si odběrné místo ve Vašem městě / kraji, odběry většinou probíhají v místním nemocničním zařízení.

Jak probíhá první darování / odběr krve

Pokud jdete na odběr krve poprvé je dobré si předem na odběrné místo zavolat a domluvit si termín prvního odběru. Po příchodu na odběrné pracoviště a předložení Vaší legitimace dostanete k vyplnění formulář (informace o prodělaných nemocech a zdravotním stavu). Po vyplnění formuláře a jeho odevzdání jste přizván na vstupní kontrolu (krevní obraz, tlak). Pokud je vše v pořádku, přejde se na samotný odběr do místnosti k tomu určené. Samotný odběr trvá od 10 do 15 minut. Po odběru je doporučeno, alespoň půl hodiny posedět a relaxovat – zdarma dostanete výživnou snídani (bagetka, šunka, cerálie, čaj apod.) + multivitamín. Je též potřeba dodat, že přístup personálu (sester a doktorů) je na oddělení s odběry krve přímo ukázkový. Všichni si moc dobře uvědomují, že jste dobrovolný dárce co chce nezištně pomoci a je s Vámi zacházeno skutečně „královsky“.

 


Výhody dárcovství krve

  • Odpočty z daní
  • Dostanete volno v práci na celý den s náhradou mzdy
  • Dostanete zdarma vitamíny a snídani (smích)
  • Jste neustále pod kontrolou doktorů – 4x ročně krevní obraz, kontrola tlaku a kontrola celkového zdravotního stavu
  • Zjistíte zdarma jakou máte krevní skupinu
  • No a samozřejmě v neposlední řadě, ten pocit dobrého skutku – darujete někomu kus sebe a můžete mu tím zachránit život. Za tento pocit ty 2 hodiny Vašeho času 4x ročně prostě stojí. 

Nevýhody / rizika

  • 1-2 dny klidového režimu a zásah do organismu (který zdraví člověk nepocítí), ale například pro vrcholové sportovce a kulturisty to může být problém.

Jinak rizika jsou při dodržení zásad (klidový režim po odběru, darovat max 4x ročně) prakticky nulová, lidské tělo je zázračný úkaz, který dokáže ve velmi krátké době všechny krví „darované“ živiny zase obnovit.

 


Odběr plazmy

 

Mimo darování krve můžete darovat i krevní destičky a krevní plazmu. Výhoda u krevní plazmy je, že dostanete za každý odběr zaplaceno (400kč / odběr), ALE odběrem plazmy nepomáháte potřebným, ale jen farmaceutickému průmyslu a byznysu co se kolem něho točí. Navíc se jedná o podstatně větší zásah do organismu.

 

 

 

 

Pokud se Vám článek líbil sdílejte

1 komentářů “Nezištná pomoc druhým (jak na to) – Druhý tip = Darování krve”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *