Report roku 2023 – uvědomění

Přišel čas na tradiční roční rekapitulaci, která je tu opět jako bych mávl kouzelným proutkem. Letos se pokusím být stručnější, žádné rozsáhlé elaboráty, trochu chybí energie. Rok 2023 byl opět plný událostí, a i když se zdá, že v tomto roce nedošlo k tolika významným změnám jako v roce 2022, dalo mi to celkem zabrat. Asi je to známkou stárnutí. 🙂 Mezi prací na firmě, prací na domu/zahradě, zvládáním příchodu AI, růstem dětí, školkou, rýmičkami a dalším, to byl hodně nabitý rok. S minulým reportem jsem sklidil hodně pozitivních ohlasů na TIPY a myšlenky, které tradičně uvádím na konci, tak jsem se rozhodl tuto sekci letos ještě více rozšířit.

Práce/investice – co se povedlo

Péče/revize/stabilizace – i přes byznysově náročnější situaci ve světě, která letos pokračovala (trvající válka na Ukrajině, inflace, všeobecné zdražování, nepokojná společenská nálada, stále doznívající covid apod.), se nám podařilo udržet drtivou většinu naší dlouhodobé klientely. To je důkazem důvěry našich klientů, kteří nám i v těchto těžkých časech zachovali přízeň. Přesto je znát menší zájem firem o investice a nejistota stále přetrvává. Navíc se musíme vypořádat s výzvami, které přináší příchod AI, ke kterému se snažíme co nejefektivněji přizpůsobit. Hlavním pozitivem je, že se nám podařilo zachovat celý náš tým a nedošlo k žádné významné fluktuaci zaměstnanců ani dodavatelů.


Práce/investice – co se nepovedlo

Práce na brandu – zde je situace podobná jako v minulém reportu: „kovářova kobyla chodí bosa“. Přestože jsme měli ambiciózní plány (nový web, případové studie, PR, pravidelný content na socky a blog), zůstalo jen u teorie. V roce 2024 se stanou tyto projekty naší prioritou číslo jedna, zejména dokončení nového webu, který je již v „výrobě“ půl roku.

Každoroční cíl – pracovat na multitaskingu, efektivitě atp. Tady je stále na čem pracovat, zejména na HO s dětmi.


Osobní život – co se povedlo

Nový domov – minulý rok se nechal v duchu stavby nového domova a stěhování. Podařilo se nám dokončit dům včetně interiérů na 100%, což považuji za velký milník (kdo po covidu stavěl tak ví o čem mluvím). Letošní rok byl zaměřený na zahradu. V roce 2024 chceme tento projekt dotáhnout do konce. Máme mnoho plánů, ale času je málo.

PS: pokud by někoho zajímala naše zkušenost se stavební firmou LUCERN, která nám dům realizovala na klíč, tak jsem na blog sepsal detailní recenzi

Rodina a zdravívděčnost.. to je slovo, které každým rokem nabírá na významu a které je důležité si neustále připomínat. Jak roky plynou, tak si stále více uvědomuji, jak velké štěstí mám. Mít milující ženu, zdravé děti, dostatek financí, vysněný domov a žít ve zdraví, to vše je skutečný dar. Zdraví nám nikdo neslíbil, a bez tohoto připomenutí často sklouzáváme k malichernostem. Zvláště ke konci roku, když přišly menší zdravotní problémy, si člověk uvědomí, co je ve skutečnosti důležité.

Filantropie – stále přispívám pravidelně na Dobrého Anděla (1600kč/měsíc) + sem tam jiné charity. Nicméně cítím, že to není dost. V příštím roce chci trošku zapojit do akce i děti = každý měsíc společně vybrat někoho, kdo potřebuje pomoct a přispět.


Osobní život – co se nepovedlo

Koníčky/sporty – mohu rozdělit do dvou odlišných etap A) Únor – srpen: Fajn období, hodně pohybu – běh, kolo, silové cvičení, práce na zahradě a celkem vyvážená strava. V létě jsem se cítil ve skvělé kondici, jako už dlouho ne. B) Zbytek roku: Bohužel, jak u mě bývá zvykem, druhá polovina roku byla pravým opakem první. Nějak se to zlomilo – došla energie, elán i motivace. Málo pohybu, špatná strava a hned se ozvali záda… jedním slovem bída. Příští rok bude zdraví mou absolutní prioritou a udělám vše pro to, abych byl konzistentní ve stravě, pohybu, spánku po celý rok, abych se vyhnul extrémním výkyvům. Je důležité si uvědomit, že my sami jsme to nejcennější Ferrari našeho života a měli bychom se o něj podle toho starat.

Neutrácet/minimalismus – bohužel, stejně jako minulý rok, ani letos na sebe nejsem pyšný a opět to považuji za jedno z největších ročních selhání. Mohl bych prakticky zkopírovat to, co jsem napsal v reportu z minulého roku. Když se ohlédnu zpět na to, kolik a za co jsem letos utrácel, nemám z toho dobrý pocit. Čím více vydělávám, tím více utrácím a tím rostou mé životní náklady a celková útrata za věci, které ve skutečnosti nepotřebuji. Co mi dříve přišlo jako nenažranost, dnes vnímám jako normu. Musím si neustále připomínat tyto slova: „Lidé často přeceňují uspokojení, které jim přinesou materiální statky, a podceňují uspokojení ze zážitků. Například víkend na Šumavě je lepší než nový jablečný telefon.“

V příštím roce se chci tímto řídit a plánované výdaje směrovat ne do materiálních statků (kromě věcí na zahradě, které udělají radost rodině), ale do zážitků a cestování. Nadbytek věcí, emoční utrácení a celkový materialismus štěstí nepřináší, spíše naopak. Přináší zahlcení, narušuje minimalismus a vede k špatnému pocitu ze sebe sama. Navíc tímto přístupem zatahuji do toho i svoji rodinu a děti, což vede k tomu, že si děti věcí neváží a mají zbytečný nadbytek.

REPETE z roku předchozích let – BALANC stravy/spánku/pohybunaprostý základ pro fyzickou a duševní pohodu. Dostatek kvalitního spánku (viz můj článek o spánku), vyvážená a kvalitní strava + pravidelný sport a pohyb. Plus STOP informačnímu přehlcení – podcasty, rozhovory, blog. články, YT kanály, knihy, audioknihy = wishlist se hromadí a občas se cítím přehlcen vším, co bych chtěl přečíst/vidět/slyšet a deprimuje mě, že vím, že to nelze stihnout ani za 5 životů = stále se učím prioritizovat a říkat NE.


Cíle 2024 pracovní/investice

Dále pracovat a rozvíjet naše dva nové projekty (MK-MEDIA + BondSys) + rozšiřovat své znalosti o investování (včetně investičního portfolia)

Máknout na MK brandu (nový web a celkově brandlook)

Udržet dlouhodobou klientelu = pravidelná a řádná péče

Nové obchodní příležitosti (ne nutně, a ne na úkor zdraví a psychické pohody)

AI – pokračovat v integraci AI do naší práce ANEB AI v příštích letech nenahradí práci lidí, ale AI v příštích letech nahradí práci těch lidí, kteří jí nebudou umět využívat a pracovat s ní


Cíle 2024 osobní

Práce na zahradě domu – jak jsme psal dům a interiér je víceméně na 100% hotov, ale pozemek/zahradu máme velkou a byť jsme na něm letos vážně mákli stále to není ono. Všechny terénní práce (a že jich bylo) včetně terasy, plotu, příjezdovky a závlahovky se podařilo dokončit, nyní je potřeba vrhnout se do trávníku, stromů, trvalek, prvků pro děti atd.

Věnovat co nejvíce času dětem a rodině – snažit se být otcem, kterého budou děti milovat a budou k němu vzhlížet. Podnikání, zakládání firmy, vydělávání peněz, stavba domu – to všechno je nic ve srovnání s výchovou dětí  ve snaze aby se z nich stali dobří/laskavý lidé, kteří se řídí smysluplnými hodnotami. Jak se říká, děti nás svlékají do naha, a to je sakra pravda. Díky nim v sobě člověk objeví pocity a emoce, o kterých ani netušili, že je někde (hodně hluboko zakořeněné) má. Správná výchova je práce, ta nejtěžší ze všech, ale zároveň ta, která stojí za to.

Práce na sobě (dovolím si zkopírovat z předchozího reportu, protože platí 1:1) = nikdy nekončící cesta, sinusoida směřující nahoru a jindy zase dolu. Nicméně jak přibývají roky, zkušenosti a znalosti tak cítím, že stále názorově a hodnotově „zraju“. Je stále na čem makat, ale moje priority a hodnoty mají mnohem pevnější základy než před pár lety. Mým cílem pro 2024 je primárně čerpat z vlastního úsudku a pramene. Zůstat za všech okolností sám sebou, být upřímný (i když to pro druhé nemusí být příjemné) a žít podle svých hodnot. Zkrátka nikdy nekončící práce na upřímnosti, hodnotách/prioritách a bytí v přítomnosti. Přitom všem si stále uvědomovat, že vše, co se nám děje je jen learn & lesson a každá věc/situace co nastane nás má něco naučit a něco nám předat.

EGO off – dokázat prodýchat a dokázat se povznést nad běžné situace, které 99 % lidí vytáčí. Příklad: nedání přednosti, kolona, nepříjemná prodavačka v krámě atd. Prostě být v klidu a nenechat se rozhodit prkotinami, na kterých stejně vůbec nezáleží. Brát ostatní takové, jací jsou – inspirovat, nenutit svoje názory a pohledy… Nikoho nesoudit…

Říkat NE věcem, co mě serou – příklady: A) NE komentování a snažení se obhajovat svoje názory s cizími lidmi na soc. sítích – fakt to nemá smysl. B) NE ponocování C) NE nakupování zbytečností, které mi udělají radost na chvíli a pak upadnou v zapomnění (nadbytek hadrů, zbytečná elektronika atd.)


Co mě v 2023 zaujalo (tipy/rozhovory/gadgety):

GADGETS tipy 2023: motúčko (elektrické kolečko) – v našem terénu na pozemku gamechanger (škoda, že jsem k tomu dozrál až nyní.. po těch asi 1 500 000 vytahaných kolečkách hlíny :D), Arturia MINI PAD (pro milovníky muziky), Lelit Bianca (pro kávové nadšence), infrasauna + káď na otužování (něco pro Vaše zdraví), kvalitní nože do domácnosti

Knižní tipy 2023: Přežít, Šťastnější, Ztracenné (zejména pro ženy)

Filmové a seriálové tipy 2023: Otec, Katedrála (dechberoucí příběh o nekonečném odhodlání a vytrvalosti), Beckham (nejlepší životopisný seriál za posledních X let), Nejhlubší nádech (skvělý dokument o freedivingu) – podobně jako u knih, na další kousky nezbyl čas.. A u těch kousků na které se čas naše a šlo se do kina, tak přišlo spíše zklamání (řeč je o Napoleonovi, Zabijácích rozkvetlého měsíce a Oppenheimerovi)

Podcastové tipy 2023: Středo/věk pro oddych + klasika z minulých let, která si stále drží kvalitu: Cukrfree, Brocast, Brain We Are, Deep Talks, Proti proudu, U kulatého stolu, Za Hranicí Fitness, Rozbité prasátko.. Nově mohu doporučit Pediatrie na vlastní kůži, Mistrovský kurz, Nikdy… Podcasty se mi (na rozdíl od knih) celkem daří hltat. Pravidelně konzumuji zejména v autě (ve kterém jsem letos strávil zase dost času)…

Stejně jako minulý rok bych taky rád připomenul bohulibý projekt od Michelle Losekoot – Posvitsi.cz. Pro další rok doporučuji vyplnit: pro ženy / pro muže

Osobnosti 2023 (zajímavé názory – vyplatí se sledovat) Petr Ludwig, Martin Jaroš, Michelle Losekoot, Dála Musil, Vojtěch Hulinský, Pavel Moric

Newslettery 2023 – přestaňte sledovat všechny ty seznamzpravy, idnesy, novinky a podobné sračkoidní servery… odebírejte ty správné newslettery a budete dostávat relevantní informace. Takové, které skutečně potřebujete bez balastu (a překvapivě mohou být i POZITIVNÍ) 🙂 ze srdce mohu doporučit odebírat tyto:

Další tipy 2023: 

A) AI – dechberoucí záležitost, která zásadně ovlivní životy nás všech v následujících 5-10 letech. Kdo ještě nemá ChatGPT, nebo se alespoň o AI trošku nezajímá páchá tak trochu kariérní sebevraždu. Nějaké zdroje kde začít:

Tipy na zajímavé rozhovory z 2023:


MYŠLENKY PRO ROK 2024

Lindyho efekt: často poslouchám, že lidé jsou informačně přehlcení (nejsem na tom o moc lépe). Jenže asi volíme špatný recept – aby jsme stihli sledovat všechno, co se děje, přestáváme číst knihy a sledujeme sociální sítě + novinářské rychlokvašky. Správná cesta je opačná – sledovat jen to, co projde filtrem omezeného prostoru týdeníků a měsíčníků (nebo kurátorských newsletterů). A navrch sahat po knihách, které zvládly test času. Lidé se obvykle ptají, co se v budoucnu změní. Většinou se nikdy netrefí. Zajímavější je to, na co se neptá skoro nikdo: „Co se v budoucnu nezmění?“ To je důležitější, protože na tom se dá dlouhodobě stavět. Nevíme jak dlouho bude trvat inflace/zdražování, nevíme jestli vyhraje v 2024 Trump volby a Ukrajina padne, nevíme jestli někoho z nás zítra nesrazí auto… ALE co víme určitě je například to, že kvalita vztahů má zásadní vliv na pocit životní spokojenosti, že udržitelný a vyvážený životní styl (strava, pohyb, spánek atd.) má zásadní vliv na to jak se budeme cítit, kolik budeme mít energie a jak budeme vypadat. Na tom se dá už stavět = neřešit co nemůžeme ovlivnit, ale stavět na základech, které budou platit i za 50 let a které máme šanci SAMI teď a tady ovlivnit.

Rada nejen pro 2024, ale celkově pro život – NEBOJTE SE! Strach je paralyzující silou, která nás nejvíce brzdí právě tehdy, když se neustále obáváme. Obava z toho, co si o nás budou myslet ostatní, ze ztráty někoho blízkého, ze selhání v kariérním růstu nebo z pocitu nedostatečnosti, všechno to omezuje naše rozhodování, vztahy a vztah k sobě samému. Je důležité nenechat se vést strachem ve svých činech a rozhodování. Samozřejmě strach je přirozený a taky se občas (nebo spíš často) bojím, ale je důležité umět s ním pracovat a nenechat se jím paralyzovat.

PURA VIDA – čistý život – teď a tady, zítra, nebo taky NIKDY. Přijímat, že nějaké věci se prostě nemusí stát a neřešit věci které nedokážeme ovlivnit. Umění nechat odejít ty věci, které nebyly určené pro nás.

NA ZÁVĚR, neberte se zase tak vážně, stejně neznamenáte NIC – za 100 let na této planetě budou chodit úplně jiný, cizí lidi. Nikdo z těch 7 miliard lidí co tu dnes žije tu nebude, nebudou tu ani jejich děti. 100 let? Připadá vám to jako hodně? Naval tvrdí nejen to, že vše je pomíjivé, ale také že jsme v podstatě opice na kousku skály, obíhající kolem malé hvězdičky (která brzo vyhasne) a které říkáme slunce. To vše v ohromné galaxii, která se nachází v naprosto závratně obrovitánském vesmíru o kterém vlastně nic nevíme a který je dost možná jen jedním z moha. Tenhle vesmír existuje už nějakých 10 miliard let, možná víc a dalších desítky miliard let existovat bude, s námi i bez nás. Takže váš, nebo můj život jsou naprosto zanedbatelné. Jako když světluška v noci jednou problikne. Nic z toho co děláme nepřetrvá, nakonec pomineme, naše práce pomine, naše děti pominou, naše myšlenky pominou, naše planeta pomine, naše slunce pomine. Nic nezůstane. Nikdo si na nikoho kdo nyní žije ani nevzpomene, nebo vy snad své pradědy a prastrýce či jiné předky stále chováte v paměti a úctě? Víte o nich něco? Vzpomínáte na ně? Odpovězte si sami… Tento fakt je děsivý a osvobozující zároveň. Pokud tedy nevěříte v posmrtný život měli byste si uvědomit jak krátký a subjektivně cenný je pro nás náš vlastní život a životy našich blízkých. A jak MOC je důležité neprožito ho nešťastně a ve zlosti. Strávit většinu života trápením je neospravedlnitelné.

ANEB nejlepší obranou proti stáří je dobře strávený život, který mu předcházel.


Další zajímavé reporty roku 2023, které stojí za přečtení (budu postupně doplňovat)

PS: Pokud si myslíte, že by váš report v seznamu neměl chybět, napište mi (na e-mail bronek@bronislavmarketing.cz, nebo do komentáře) a rád ho do seznamu zařadím 🙂

Pokud se Vám článek líbil sdílejte

6 komentářů “Report roku 2023 – uvědomění”

  1. K těm financím, uvažuji, že snad na to udělám kalkulačku nebo blog, ono je fajn šetřit, ale musí se s rozumem, zase z hrobu se do banky chodí těžko. Obecně většinou je fajn odkládat tak třetinu příjmu na důchod, víc už nedává smysl.
    Pak jsou také utrácecí a spořivé typy, jsem ani nevěděl, že to existuje, někdo spíš utrácí, někdo spíš šetří. Já třeba naopak mám problém s přílišným spořením.
    A k webu, já teď stavím svůj na Next.JS a Sanity a mohu jen doporučit, nicméně WP je asi nejlevnější volba, problém je, že ten cizí kód se blbě udržuje. Výhoda toho, když si to člověk napíše od nuly je ta, že si to může lépe přizpůsobovat a nestává se jak na WP, že tam časem s různými verzemi přestávají věci fungovat, kort u webů co mají 30 plug-inů.

    1. Díky za koment 🙂 ono k tomu utrácení – u mě je to spíše o extrému. Nejsem spořivý typ a nikdy asi nebudu. To ani není můj cíl.. Razím to co píšeš „do hrobu si to člověk stejně nevezme“. Rád si kupuji kvalitní věci a mám z nich radost… Stejně tak rád i investuji, aby po mě něco zbylo pro děti. Problém je když to sklouzne někam, kde to už je nezdravé a člověk si tím svým způsobem kompenzuje i nějaké emoční nedostatky (podobně to mají i lidi s alkoholem, chronickým obžerstvím atd.). Pak jsem v situaci, kdy v nějaké emoci kupuji kupu věcí, které vlastně ani nechci/nepotřebuji, radost z nich mám jen v době nákupu a doma se mi pak hromadí bez používání. Výsledkem je pak spíše frustrace. Na to se chci zaměřit 🙂

      1. K těm věcem, na to funguje kupování maličkostí, typicky lidl-shop nebo aliexpress, člověk nakoupí blbosti za pár stovek a tím se uklidní, často z hlediska radosti není rozdíl, jestli si člověk koupí barevnou propisku nebo obraz od Van Gogh, funguje to stejně.
        Já třeba mám aplikaci Toshl, kam si zapisuji výdaje, tak vidím, kam vše proudí, a je pro mě i takový trošku sport to držet v hladinách které chci – pro mě třeba naopak utratit víc než se mi chce, protože zas nechci tolik spořit.
        I když já majetek moc nechci, je to starost, teď spíše chci více cestovat, a tak.

        1. No do určité míry ten ALI/TEMU apod. funguje jak píšete. Ale v případně extrémů co jedu já, jsem schopen tam utratit taky nemalou sumu (i na Ali jsou tisícové/desetitisícové položky :D). Spíš to chce řešit ten samotný problém, proč je potřeba těch impulzivních/emočních nákupů :). Toshl – díky za tip, mrknu. Na správu financí a rozpočtů používá Spendee appku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *