Report roku 2021 – dozrávání

Každoroční bilancování je opět tu, jako lusknutím prstu… Rok 2021 se nesl zejména v duchu zážitků s naším synem a budování nového domova. Nechyběla aktivní práce s financemi (konečně jsem se vrhl na investování/pojištění) + aktivní learning angličtiny. Práce samozřejmě nešla stranou, ale spíše než na nové akvizice jsme se zaměřili na stabilizaci firmy a péči o stávající klientu. Navíc (stejně jako v roce 2020) situace kolem covidu „pomohla“ k mírnému zpomalení tempa.

Práce/investice – co se povedlo

Investice – asi největší BIG UP. Po letech prokrastinování a pouze pasivního investování jsem se pořádně do této oblasti opřel (zaplacené školení/kurzy, nespočet podcastů, rozhovorů atp.). Výsledkem je dlouhodobý investiční plán a vlastní portfolio. Od akcií, ETF, přes krypto až po nemovitosti, cenné kovy a historické mince. Pokud o investicích nic nevíte a plánujete začít, tak doporučuji TENTO nedávný rozhovor s Petrem Márou a Radovanem Vávrou (přes 250 tis. zhlédnutí). Ty 3 hodiny ROZHODNĚ stojí za to a může to pro vás být doslova LIFE CHANGER. Neinvestovat v dnešní době (a nebránit se tak extrémně stoupající inflaci) považuji za extrémní risk. Kdo počítá s tím, že za 30-40 let dostane důchod, nebo že se o něj stát nějak jinak postará, tak je (mírně řečeno) velký snílek.

Pojištění – pojištění sebe a rodiny jsem dost dlouho odkládal. Po narození syna mě to konečně dokopalo a za pomoci Michala Doubka jsem nechal sebe i svou rodinu řádně pojistit a mám hned klidnější spaní. Michal vám pomůže seskládat pojištění na míru dle vaší situace (řeší pojištění pro případ smrti/nemoci/invalidity/úrazu, pojištění odpovědnosti, pojištění domácnosti i pojištění proti „blbosti“). Na to, abyste se v pojistných částkách pohybovali v řádech vyšších milionů, není skutečně potřeba dávat vyšší tisíce korun měsíčně. Pouze je zapotřebí mít dobrého pojišťováka. Doporučuji pojištění nezanedbávat, zejména pokud máte rodinu, hypotéku nebo jakékoliv jiné „zatížení“.

Péče/revize/stabilizace – takto lze shrnou letošní práci. Každopádně i přesto se objevilo pár zajímavých příležitostí a měli jsme možnost podílet se na několika jedinečných projektech. Dalším pozitivem je, že i přes covid zůstal obrat firmy zachován + se podařilo udržet 90 % dlouhodobé klientely. Mimo jiné jsme konečně dotáhli náš projekt z minulého roku (MK-MEDIA). Náš finanční projekt z 2020 se zasekl na mrtvém bodě a čeká nás zde transformace s podporou třetí strany. Mimo tyto dva projekty se zajímavě rozjíždí i náš zbrusu nový projekt (který dali do kupy naši vývojáři), jedná se o software na míru určený pro finanční instituce (více info již brzy). Do MK týmu přibyla (jako již stabilně každý rok) nová posila, tentokrát nový grafik.

Konec home office přešel jsem již nastálo do kanceláře a produktivita šla nahoru (dělat efektivně z domu s ročním kojencem zkrátka není možné).


Práce/investice – co se nepovedlo

Práce ze zahraničí – letos jsme sice jakžtakž cestovali i přes koronu (Řecko/Slovensko/jižní Čechy), ale práce ze zahraničí se jaksi nekonala… Zkrátka pracovat od moře s ročním synem je prakticky nemožné a usoudil jsem, že i nesmyslné.

Rozvoj firmy a brandu – jedno velké mínus. Zatímco péče o klientelu se povedla, tak potřebná péče o náš BRAND pokulhávala (nový web, aktuální případové studie, pravidelný content marketing, práce se social media, PR atp.). Zkrátka kovářova kobyla chodí bosa. V roce 2022 na tento post plánujeme s tímto naším kostlivcem konečně pohnout.

Každoroční cíl – pracovat na multitaskingu, efektivitě atp. Tady je stále na čem pracovat, ale cítím, že se rok od roku malými krůčky posouvám 🙂


Osobní život – co se povedlo

Filantropie – stále přispívám pravidelně na Dobrého Anděla (1600kč/měsíc) + sem tam jiné charity. Nicméně cítím, že to není dost.

Angličtina – FINALLY! Konečně jsem se dokopal.. zaplatil si kurz (od PRECTIME.CZ) a na denní bázi se učím anglicky (15-20 minut denně), včetně rozhovorů s rodilým mluvčím. Jeden z mých největších strašáků se začíná pomalu rozpadat a já (konečně) začínám trochu (nejen rozumět), ale i mluvit anglicky. Sice jsem stále na začátku, ale i když jsem totální jazykový diletant, tak to jde lépe, než jsem očekával.

Nový domov – stavba našeho domu je v plném proudu a v červnu 2022 bychom se měli stěhovat. Usoudili jsme, že v aktuální situaci, která se nejspíš jen tak nezlepší (nedostatek řemeslníků, nehorázné ceny materiálů, poptávka převažující nabídku atp.) je jedinou šancí nechat si postavit dům na klíč. Zkrátka nechat vše na firmě a jen hlídat/kontrolovat (mít kvalitní stavební dozor). Sice si připlatíme, ale stavět v současné situaci na tzv. subdodávku (nedej bože svépomocí) je doslova na Bohnice.


Práce na sobě – nikdy nekončící cesta, sinusoida směřující nahoru a jindy zase dolu :). Nicméně jak přibývají roky, zkušenosti a znalosti tak cítím, že stále názorově a hodnotově „zraju“. Je stále na čem makat, ale moje priority a hodnoty mají mnohem pevnější základy než před pár lety. Mým cílem pro 2022 je primárně čerpat z vlastního úsudku a pramene. Zůstat za všech okolností sám sebou, být upřímný (i když to pro druhé nemusí být příjemné) a žít podle svých hodnot.

Otužování/dech/doplňky – skills, které jsem si osvojil v 2018/2019 (práce s dechem, meditace, otužování a další techniky viz. report 2019) jsem se snažil praktikovat i letos (tedy krom otužování ve volné přírodě)…

Oliver – rok utekl jako voda a z toho červa, který se sotva otočil je malý satánek, který nás dennodenně tyranizuje :D. Každopádně jak roste, sranda přibývá a člověk se vážně nenudí. Vděčnost to je to správné slovo. Jsem vděčný, jak prospívá, jak je bystrý a učenlivý – člověk musí zůstat neustále vděčný, protože mít zdravé a prosperující dítě je skutečně dar.

 Potom nechybí taková ta každoroční klasika = stále se snažíme žít alespoň trošku ekologicky a například třídit odpad (i když s tím, kolik odpadu obecně vyprodukujeme, spokojen nejsem). Omezení soc. sítí – tady se celkem daří. FB – navštěvuji pouze pro konkrétní informace (timeline mám vypnutou). IG – otevřu pouze, když já sám něco postuji. Twitter/Lnkd – absolutně jsem odstřihl. To co mi stále žere nejvíce času je YT, kde sleduji možná až zbytečně moc kanálů.


Osobní život – co se nepovedlo

Koníčky/sporty – podobně jako minulý rok šel sport a koníčky celkem stranou. Respektive ke sportu jsem se vybičoval (zejména v první 3/4 roku), ale na koníčky – jako například mou lásku ke kinematografii jsem dost upozadil. Většinu volného času jsem věnoval Oliverovi a do koordinaci stavby našeho budoucího domova.

Neutrácet/minimalismus – asi největší fuck up v letošním roce. Když se opět zpětně ohlédnu, za co a kolik jsem v tomto roce utrácel, nemám z toho (ani ze sebe) dobrý pocit. Problém je, že čím roste výdělek, tím rostou i životní náklady a celková útrata za víceméně nepotřebné věci. To co mi přišlo dříve jako nenažranost mi dneska připadá jako norma. Je potřeba si stále připomínat slova Radovana Vávry: lidé strašně přeceňují očekávání z toho jaký uspokojení jim přinesou předměty a materiální statky a strašně podceňují očekávání toho co jim přinesou zážitky. Například ten víkend na tý Šumavě je lepší než nový jablečný telefon“.

REPETE z roku 2020 – BALANC stravy/spánku/pohybunaprostý základ pro fyzickou a duševní pohodu. Dostatek kvalitního spánku (viz můj článek o spánku), vyvážená a kvalitní strava + pravidelný sport a pohyb. Neřekl bych, že se to vyloženě nepovedlo, ale mohlo to být rozhodně daleko lepší. + STOP informačnímu přehlcení – podcasty, rozhovory, blog. články, YT kanály, knihy, audioknihy = wishlist se hromadí a občas se cítím přehlcen vším, co bych chtěl přečíst/vidět/slyšet a deprimuje mě, že vím, že to nelze stihnout ani za 5 životů = stále se učím prioritizovat a říkat NE.


Cíle 2022 pracovní/investice

Rozjet naše 2 nové projekty (MK-MEDIA + Software) + rozšiřovat své znalosti o investování (včetně investičního portfolia)

Máknout na MK brandu (logo + web)

Udržet dlouhodobou klientelu = pravidelná a řádná péče

Navýšit mírně obrat (ne nutně a ne na úkor zdraví a psychické pohody)


Cíle 2022 osobní

FINISH domu + stěhování – velký krok… Z města na vesnici, z bytu do domu, 150km daleko od rodiny. Let’s go.

Udělat si zbrojní průkaz.

Rozvoj + zpomalení – nikdy nekončící práce na upřímnosti, hodnotách/prioritách a bytí v přítomnosti. Přitom všem si stále uvědomovat, že vše co se nám děje je jen learn & lesson a každá věc/situace co nastane nás má něco naučit a něco nám předat.

EGO off – dokázat prodýchat a dokázat se povznést nad běžné situace, které 99 % lidí vytáčí. Příklad: nedání přednosti, kolona, nepříjemná prodavačka v krámě atd. Prostě být v klidu a nenechat se rozhodit prkotinami, na kterých stejně vůbec nezáleží.. Brát ostatní takové, jací jsou – inspirovat, nenutit svoje názory a pohledy… Nikoho nesoudit…

Říkat NE věcem, co mě serou – příklady: A) NE komentování a snažení se obhajovat svoje názory s cizími lidmi na soc. sítích – fakt to nemá smysl.. B) NE ponocování C) NE nakupování zbytečností, které mi udělají radost na chvíli a pak upadnou v zapomnění (nadbytek hadrů, zbytečná elektronika atd.)

BALANC v životosprávě = udržitelná a vyvážená strava + pravidelný pohyb/sportovní aktivita + kvalitní a dostatečný spánek.

Věnovat maximum času Oliverovi a rodině.

Filantropie – přispívat a pomáhat potřebným.

Najít si čas na BLOG články – mám v zásobě dostatek zajímavých témat, ke kterým si myslím, že mám co říct, jen je potřeba najít čas (respektive dát tomu prioritu).


Co mě v 2021 zaujalo (lifehacky/projekty/gadgety):

Knižní tipy 2021: Životem na zelenou, Chlapec, krtek, liška a kůň

Filmové tipy 2021: Soul (Duše), Don’t Look Up (K zemi hleď), Only the Brave (Hrdinové ohně), Green Book (Zelená kniha), Call Me by Your Name (Dej mi své jméno), Queen of Hearts (Srdcová královna).

Podcastové tipy 2021: Středo/věk, Cukrfree, Brocast, Brain We Are, Deep Talks, Proti proudu, U kulatého stolu, Za Hranicí Fitness, Rozbité prasátko.. Konkrétně tyto za mě BEST OFF epizody v 2021: O investicích, O emocích, O zdraví, O životě, O zásadách, O cirkadiálním kódu, O výchově děti, O smrti, O smyslu v životě, O tom jak nebýt kretén (kritické myšlení), O stravě a novoročních předsevzetích, 13 hříchů rodičovství

Hudební tipy 2021: Antonín Dvořák Z Nového světa. Jen lehnout a nechat pracovat fantazii. Skutečná postava Českého národa.

Další tipy 2021: Yearcompass (skvělé vyplnit pro svou reflexi roku 2021 + očekávání v 2022), FutureMe (napište sami sobě e-mail, který Vám přijde za 1, 2, 3, 4 roky, pošlete sami sobě čeho chcete za tyto roky dosáhnout, jakým člověkem chcete být), 100 jednoduchých tipů jak si zlepšit a zpříjemnit každodenní život 🙂

Datová schránka / E-identita – zřízení datovky + e-identity vám ušetří mnoho času. Ani jsem netušil kolik věcí lze z úřady řešit online a jaké možnosti se vám díky zřízení datovky/e-identity otevřou. Například zjistit kolik máte bodů lze jedním kliknutím, stejně tak lze bezplatně požádat o výpis z rejstříku trestu, výpis o bezdlužnosti apod. Zkrátka vše kvůli čemu jste dříve museli na poštu lze vyřídit od PC za pár minut. Nehledě na to, že veškeré daňové přiznání nebo vklady na katastr lze též provést čistě online.

MyHeritage – služba, která za pomocí vašeho DNA (test za pár stovek) poodhalí váš etnický původ (velmi zajímavé výsledky)

SelfDecode – pokud vás zajímá, k čemu máte „od přírody“ vlohy,  jaké máte predikce na nejrůznější onemocnění (a jak jim předejít), nebo jak vás vaše DNA ovlivňuje v různých sférách života (např. v oblasti stravování, pohybu, práce se stresem, soustředění apod.), tak služba SelfDecode je možnost jak to relativně za malé peníze zjistit. Informace a data, za niž byste ještě před pár lety platili desítky tisíc a museli na týden do laboratoře, tak lze dneska získat za zlomek ceny z pohodlí domova.

Bohulibý projekt od Michelle Losekoot – Posvitsi.cz.

„Pokyny“ pro případ smrti – tento rozhovor o smrti (doporučuji), mě přiměl k zamyšlení se. Co když mě zítra srazí auto? Zkrátka co když umřu, dostane se moje žena do mého bankovního účtu, na moje sociální sítě, na e-mail, nebo do mého smartphone/macbooku? Zkrátka pokud umřu, zda zanechám po sobě někde „klíče“? Je to sice morbidní, ale velice praktická otázka jejíž nevyřešení přináší značné komplikace pro potencionální pozůstalé.

GADGETS tipy 2021: A) Gravity blankets – zátěžová deka pro klidnější spaní, která stojí za vyzkoušení, B) Oura Ring gen. 3 – ultimátní gadget na měření spánku, C) Macbook pro M1 + iPhone 13 PRO – parádní kombo, které maximalizuje pracovní flow a efektivitu.

E-shopy: Nově objevené e-shopy na prodej doplňků stravy a dalších BIOHACKING doplňků, které mohu doporučit: Brainmarket.cz, Aroha.czMindflow.cz.


Tři zamyšlení pro rok 2021

A) DELEGOVÁNÍ často mi připadá, že Češi mají v otázce delegování špatně nastavený mindset. Letos jsem to vnímal silněji než kdy dříve. Mnoho lidí má pocit, že si vše musí udělat sami.. Ve snaze „ušetřit“ se přitom okrádají o to nejcennější… a to o čas (a často i o nervy) + brzdí ekonomiku.

Je potřeba si uvědomit, že každý máme svou hloubku expertízy v něčem jiném.. např. já jsem dobrý v IT, ale hrom do police na řemeslné práce. Pokud tedy budu racionální, tak tam kde má expertíza (znalosti/zkušenosti) chybí, tak je deleguji. Například nechám si postavit dům na klíč a nebudu ho stavět sám, nechám si poradit v investicích, když tomu nerozumím (zaplatím si kurz/poradce atp.). Ve finále ušetřím svůj čas (což je pro mě to nejcennější) + pošlu svoje peníze do ekonomiky (zaplatím někomu jinému za jeho služby) a dosáhnu lepšího výsledku. Otázku delegace lze stáhnout téměř na vše… Například dříve, když se prováděla pravidelná výmalba bytu (jednou X let), tak jsem si chtěl vždy vymalovat sám, přitom jsem to neměl rád (2 dny v čudu, všude binec, brnkání na nervy, výsledek průměrný). Nyní si rád zaplatím malíře = nechám mu vydělat, mám profi výsledek a ušetřené 2 dny, které mohu strávit například s rodinou.


B) OTÁZKA NAŠEHO ŠKOLSTVÍ

Tento obrázek se mnou rezonuje a nutí mě k zamyšlení se. Dokonale totiž vystihuje to co si dávno myslím o našem školství a dost možná je to i jádro všeho dalšího. Toho jakou vládu/prezidenta máme, jak lidé uvažují a jak se rozhodují. Proč máme desítky let zastaralý školský systém? Proč se děti biflují furt dokola nazpaměť letopočty a vzorce na výpočet rovnic? Věci, které v současném světě absolutně nevyužijí, které za týden zapomenou a za minutu si je dohledají na Google. Proč děti neučí to, co do současného/budoucího světa skutečně potřebují – např. základy finanční gramotnosti (abychom neměli 4,5 milionu exekucí a nespoléhali na důchod, který už dnešní čtyřicátníci mít nebudou), jak rozeznávat dezinformace/fake news + jak celkově pracovat s informacemi a ověřovat jejich relevanci? Proč děti neučí o důležitosti spánku, pravidelného pohybu a vyvážené stravy? Proč děti neučí o důležitosti vlastních hodnot v životě, o vztahu sami k sobě, upřímnosti, pokoře, sebevědomí/sebelásce, o tom jak pracovat s emocemi a celkové důležitosti vztahů? Proč je neučí o základech investování a tom, že zadlužovat se za nesmysly není ideální strategie. O tom, že to co vidí na Instagramu není realita, ale pouze výcuc „best of“ ze života každého z nás a že porovnávání se s ostatními (zejména na soc. sítích) je cesta do pekla… O tom jak je důležité převzít zodpovědnost za svůj vlastní život ve všech aspektech (zdraví, finance, spokojenost atp.) a nespoléhat na ostatní ani na stát. Proč učitelé skutečně neučí a neinspirují, ale bez zájmu jen opakují osnovy z knih? Proč se snaží o to, aby každý jen zapadl do davu, a nepodporují individualitu a jedinečnost každého z nás? Těch témat 100x důležitějších než biflování letopočtů a knih nazpaměť je spousta. A tak si říkám proč? Je to proto, že není chuť a energie tento zaběhnutý a 100 let netknutý systém měnit? Anebo je to proto, že jim to vlastně vyhovuje? Že stát chce a potřebuje finančně negramotný stádo, které neumí rozeznat fake news od reality, které nepřevezme zodpovědnost za svůj život a bude jen držet hubu, krok a volit toho největšího populistu? Ať si každý domyslí a odpoví sám…


C) PREDIKCE NA NÁSLEDUJÍCÍ ROK

Co čekat v roce 2022? Jisté je jen jedno, vše je nejisté a to více než kdy jindy. Často slýchávám nebo někde čtu, že lidé čekají až covid pomine a svět se zase vrátí do „normálu“. To se ale nestane. To co je nyní je nová „norma“, covid svým způsobem změnil svět (způsob vykonávání práce, nákupní procesy konzumentů, běh ekonomiky atp.) a ten starý svět před covidem se už nikdy nevrátí, to je realita. V 2022 očekávám, že budeme čelit další vlně dezinformací (nutnost stále více zapojovat naše kritické myšlení), otázce očkování (zejména u dětí), stoupající inflaci, ekonomice jako na houpačce + VR (virtuální realita) a nástup robotizace u toho bude stále silněji ťukat na dveře…

 

 


Jeden citát na konec. Konfucius kdysi řekl: všichni máme dva životy, a ten druhý začíná ve chvíli, kdy si uvědomímeže máme jen jeden

Uvědomění si tohoto faktu může být pro někoho life changer, ale každý si k tomu musí dojít sám (:


Další zajímavé reporty roku 2021, které stojí za přečtení (budu postupně doplňovat)

PS: Pokud si myslíte, že by Váš report v seznamu neměl chybět, napište mi (e-mail nebo do komentáře) a rád ho do seznamu zařadím 🙂

Korektura – Petr Kučava

Pokud se Vám článek líbil sdílejte

9 komentářů “Report roku 2021 – dozrávání”

  1. Super report. Je zajímavý, jak řešíme podobné věci – zejména to ohledně rodiny, bydlení a nějaké práci na sobě 🙂 Jinak díky za tipy na filmy a podcasty, určitě se na to podívám. Přeju, ať se daří s firmou i s rodinou 🙂

  2. Se školstvím na to mám velmi nepopulární názor:

    1) Školství je extrémně rigidní a do velké míry to státu i učitelům vyhovuje. Vychovávají se tupí dělníci do fabriky, ne samostatní lidé = stát jim utírá zadečky pro jejich blaho. A učitelům to vyhovuje proto, že mají jeden sešitek, lehce obměňovanou sadu testů, a vesele s tím vystačí 10-15-20 let. Hlavně žádné změny, aktualizace, samostudium, rozvoj – NULA. Čest výjimkám, je jich minimum.

    2) Učitelská sebranka je bohužel z poloviny na okamžitý vyhazov a druhá půlka až na výjimky na velmi drsný reset. Ječení o platech by jim šlo, ale bohužel na výsledcích to není nikde vidět. Navíc pajdáky obecně jsou odpadní fakulty, které bez pardonu vystuduje i debil za docházku. A podle toho to bohužel vypadá. Když do tohohle marastu přijde někdo schopný, bleskurychle zdrhá, pokud nechce skončit nepříčetný.

    3) Memorování nikam nevede, protože nárůst znalostí neustále zrychluje. Doby, kdy se někdo něco vyučil, a pak to dělal 30 let je dávno pryč. Je třeba na sobě neustále makat, aktualizovat, rozvíjet, umět se adaptovat a umět pracovat s informacemi. Ale to nemůžou učit lidi, co to sami neumí a aktivně se takovému přístupu brání.

    4) Co jsem i z vlastní praxe a u vlastních studentů viděl na VŠ, tak propad znalostí za dekádu je fakt příšerný. Takže už klesají i požadavky na VŠ tituly, protože školy jsou financované od počtu studentů a jednoduše nemůžou 80 % prváků vyrazit.

    1. Ahoj, Zbyňku, díky za podnětný komentář 🙂

      Víceméně souhlas, erudovaných lidí (kteří to vidí jinak) a chtěli by učit je možná i hodně, ale odradí je právě ten současný stav a tak ani do školství nejdou. Když jdou tak je ten systém stejně semele a skončí buďto vyhořelí, nebo s výpovědí a nebo se toho stanou součástí.. + jak píšeš doba je jinde a to co platilo tento týden příští nemusí (natož za 5 let)… = zapojit se podle mě musí hlavně rodiče a svoje děti učit tomu co je potřebné a škola o to ani nezavadí.. (viz. zmíněná práce s informacemi, fake news, péče o fyzično i psychiku, hodnoty, smysl apod.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *