Kolem ISLANDU za 8 dní (od A-Z včetně tipů a inspirace)

Na úvod bych rád řekl, že je skutečně možné a zcela reálné objet celý Island za 8 dní. V rámci těchto osmi dní lze vidět prakticky vše, co pobřeží nabízí a přitom si to zvládnete skvěle užít! Je nesmysl tvrdit, že Island za 8 dní není možné procestovat. V článku Vás seznámím s jednotlivými body, které návštěvníky nejvíce zajímají (ceny, auto, počasí apod.) a provedu Vás naší absolvovanou cestou (v dubnu letošního roku), kterou se můžete inspirovat. Zaměřím se na tipy a zkušenosti/poučení, které nám Island dal a které můžete zužitkovat právě pro svou cestu (a ušetřit tak spoustu času/peněz).

Hned do začátku mrkněte na video sestřih z našeho tripu, ať máte představu co vše lze za 8 dní vidět: 


S cestovkou na Island nebo na vlastní pěst?

Odpověď je jednoduchá, rozhodně do toho jděte na vlastní pěst. Neodsuzuji cestovní kanceláře a jsou země, kde není špatné jejich služby využít, ale Island to rozhodně není. Týdenní poznávací zájezdy na Island v roce 2018 se pohybují od 30 tis/osobu a výše (někdy je to i 60 tis/osobu), což je naprosto neadekvátní a neúměrná cena vůči tomu, když si „sestavíte“ cestu sami na vlastní pěst (viz. náš celkový rozpočet na konci článku). Ovšem cena ve formě peněz je zde snad ta nejmenší oběť, na Island totiž jedete za svobodou a krásou přírody a svobody si s dalšími 50 lidmi v autobuse a s přesnými časy (kdy a kde, jak dlouho atd.) rozhodně moc neužijete. Navíc s autobusem objevíte možná tak 20% ostrova, na spousty míst se dostanete pouze autem = s cestovkou na Island vážně nejezděte, není k tomu žádný důvod, akorát tím utrpí Vaše peněženka a Vaše zážitky.

Letenku za slušné peníze lze sehnat snadno, auto si zvládne půjčit také každý a ubytovacích možností je na Islandu celá řada. Navíc je Island vůbec nejbezpečnější zemí světa (dle nejnovějších průzkumů)! Je tu naprosto nulová kriminalita a nehrozí Vám zde vážně nic (pokud zrovna nebouchne sopka ?) + je to moderní země se vším všudy (lze 100% využívat navigaci, téměř všude máte signál a mobilní data + zde platí stejné ceny za volání a data jako v ČR).

Vodopád Bruarfoss – na takové místo se s cestovkou nedostanete


Výběr vhodného termínu pro návštěvu Islandu VS. počasí na Islandu

První věc co budete před cestou samotnou určitě řešit, je výběr vhodného měsíce pro návštěvu Islandu. Podle mě neexistuje na Islandu nic jako ideální měsíc/období. Island bude v každém ročním období trošku jiný, ale určitě vždy stejně úchvatný a jedinečný. Pokud se jedná o Vaší první cestu na Island, asi bych úplně nedoporučil zimu, která je zde poměrně drsná. My jsme delší dobu spekulovali a nakonec jsme se rozhodli pro začátek jara a to z těchto třech hlavních důvodů, které se ukázaly jako pravdivé:

Turismus a ceny služeb – v dubnu se celý Island ještě probouzí ze zimního spánku a turistické vytížení je skutečně poměrně malé, od toho se odvíjí i ceny všech služeb, ubytování a celková turistická přeplněnost. Díky tomu se nám často stávalo, že jsme byli u většiny přírodních skvostů a úkazů zcela sami ?.

Počasí – je faktem, že počasí na Islandu vlastně neexistuje a nikdy nelze dopředu předvídat v jakém rozpoložení Vás při návštěvě zastihne, ani léto zde není záruka krásného a slunečného počasí. Nicméně v dubnu by již počasí mělo být stálejší, srážky by měli po zimě ustupovat a dny se prodlužují. Již v půl 6 ráno jsme měli světlo a tma začínala nastupovat až po 22 hodině – což jsou pro nás naprosto ideální podmínky. Z počasí jsme za naší návštěvu poznali prakticky vše, od větru o síle orkánu, přes nekonečný slejvák až po krásné sluneční dny s modrou oblohou. Teplota se pohybovala konstatně kolem 10 stupňů na jihu a 7 stupňů na severu (kde byl ještě sníh), což byla pro turismus příjemná teplota. Aktuální počasí na Islandu lze nejlépe sledovat pomocí Islandské aplikace Vedur.

Cena letenek na Island – na jaře se dají letenky na Island zakoupit v průměru kolem 4 tis na osobu tam i zpět (včetně odbaveného zavazadla), což už je slušná cena. Nás vyšli letenky na necelých 9 tisíc (včetně odbaveného zavazadla, přednostního nástupu a výběru sedaček).

Kirkjufell mountain


Půjčení auta na Islandu a zdejší tankování

Cestování po Islandu autem je ten nejsvobodnější a nejvhodnější způsob dopravy a pokud plánujete objet celý Island bude právě zvolený vůz Vaším zásadním pomocníkem. Výběr vozu je tedy kapitola sama o sobě a rozhodně jí nepodceňte, na Váš vůz musí být 100% spolehnutí. My pro náš trip po Islandu zvolily Toyotu Auris (1.6 Tdi) od společnosti Orange Cars Rental (vybrat si vůz dle svých priorit můžete nejlépe ve srovnávači nabídek na rentalcars.com). Byla to dobrá volba? Ano i ne. Auto samo o sobě jelo pěkně, spotřeba kolem 6,5l/100km, žádná porucha ani problém s autem jako takovým nenastal, ALE příště bychom určitě volily SUV 4×4 – proč? O tom se více dočtete na konci článku…

Čerpací stanice a tankování na Islandu

tankováním na Islandu si nemusíte tolik lámat hlavu, po Islandu (zejména u frekventovanějších míst) je rozeseto vyšší desítky benzínových stanic, 90% z nich je zcela automaticky obslužných (platí se kartou v automatu hned vedle stojanu). Funguje to tak, že vložíte Vaší platební kartu do automatu, vyberete číslo stojanu a maximální sumu za kterou chcete natankovat, zaplatíte a můžete jít čerpat palivo (pokud například vyberete jako maximální sumu 5000 ISK a natantujete pouze za 4000 ISK, tak se nemusíte obávat, že budete platit vybraných 5000 ISK, zaplatíte vždy jen to co reálně natankujete, takže žádný stres). Pravdou ale je, že na severu a v odlehlejších částech na fjordech stanic zase tolik není proto bych nedoporučoval dostávat se pod 30% objemu palivové nádrže, já tankoval většinou za 5000 ISK s půlkou nádrže. Za 8 dní jsme najeli přes 3000km.

Naše fáro 😀


Strava/nákupy jídla na Islandu

Upřímně, stravování na Islandu (při konstatním přesouvání se z místa na místo) není žádná sláva, pokud držíte nějaké speciální diety a zakládáte si na 100% jídelníčku, tak udržet tento „trend“ na Islandu nebude žádná prča. Na stravování v restauracích zapomeňte, jednak je to neuvěřitelně drahé (průměrný oběd pro dva vyjde úplně v pohodě na 2000kč) a hlavně, ne vždy bude nějaké stravovací zařízení k dispozici. Pokud chcete objet celý ostrov za týden, tak nebude čas plánovat nějaké zastávky na jídlo ve větších městech. Během dne se budete často ocítat doslova mimo civilizaci, kde žádné stravovací zařízení nebude k dispozici. Jak to tedy řešit a úplně se „neprasit“?

A) Přibalte si sebou pořádný pytel oříšku a sušeného ovoce. Oříšky jsou výborným zdrojem zdravých tuků a energie. Sušené ovoce Vám přijde vhod, když Vás bude honit mlsná.

Moje zásoba od svetplodu.cz

B) Nakupte si v místním supermarketu Bonús (ten je nejlevnější s největším výběrem) plata vajíček, z kterých si můžete dělat snídaně a večeře (vajíčka skutečně lze připravit na tisíce způsobů).

C) V Bonúsu lze nakoupit prakticky vše co u nás v marketech, volba je již tedy na Vás, každopádně vždy počítejte s tím, že jídlo budete mít stále ve vyhřátém autě, proto volte potraviny co se Vám při změně teplot nebudou kazit. Dobrou volbou jsou všechny druhy pečiva (mají i bezlepkové) + ovoce (banány, pomeranče). Případně, pokud chcete hřešit, tak nějaké ty sladkosti ve formě sušenek.


Ubytování na Islandu

Možností, jak se na Islandu ubytovávat je několik, my jsme využily 6x služeb AIRBNB a 1x Bookingu. Šest nocí jsme spali u Islanďanů v různých částech ostrova (dle naší naplánované trasy) a jednou jsme využily služby hotelu. AIRBNB na Islandu rozhodně doporučuji, ubytování bylo vždy perfektní, čisté, příjemné, včetně možnosti využít kuchyňku (lednice, trouba, sporák, mikrovlnka, rychlovarná konvice). Na Islandu to v praxi chodí tak, že majitel rodinného domu je ubytován v prvním patře a přízemí je celé uzpůsobeno pro hosty, kteří sem přijíždějí právě skrze AIRBNB (ať už na jednu noc, či na celý týden). Většinou má jeden rodinný dům 2-3 pokoje pro hosty, záchod/koupelna a kuchyň je pro hosty společná. Jednou se nám dokonce stalo, že majitel nebyl doma, nechal nám své klíče ve schránce a měli jsme celý barák prakticky pro sebe. Jindy se nám zase stalo, že v době příchodu majitel domu pomáhal na svět svým novorozeným ovečkám ?. Islanďané jsou skutečně neuvěřitelně pohostinný národ a jejich důvěra ve Vaší slušnost je bezmezná. Pro typického Čecha je taková míra důvěry až skoro neuvěřitelná. S cenou za ubytování na Islandu se dá dostat pod 2000kč/noc. Pokud by jste chtěli vědět jaké konkrétní ubytování jsme zvolily, stačí mi napsat a rád Vám pošlu konkrétní odkazy.

Jedno z našich ubytování přes AIRBNB


Na kolik to celé vyšlo a ceny na Islandu

Island je poměrně drahý, ceny jsou zde velmi podobné těm ve Skandinávii. Veškeré jídlo je cca trojnásobně dražší jak u nás, to samé lze říct o službách, nicméně při celkovém výpočtu výdajů jsem byl mile překvapen! Celý týdenní trip nás pro oba (se vším všudy) – letenky, auto, nafta, jídlo, ubytování + ostatní drobnosti vyšel na necelých 46 000,-. Což je dnes prakticky průměrná cena za srpnový týdenní pobyt v Ŕecku pro 2 (včetně půjčení skůtru a benzínu).

  • Letenky (včetně odbaveného zavazadla, přednostního nástupu a výběru sedadel) – 9200kč
  • Auto (včetně plného pojištění) – 7900kč
  • Nafta – 7800kč
  • Ubytování (6x AIRBNB a 1x Hotel) – 14400kč
  • Jídlo (nákupy v supermarketu Bonús) – 4600kč
  • Ostatní/suvenýry – 2000kč

Výbava na Island aneb co rozhodně nezapomenout

Moje výbavička 😀

Oblečení – vše se odvíjí od období v kterém se chystáte na Island vyrazit, pokud nepojedete v létě, kde se teploty pohybují kolem 13-18 stupňů, tak rozhodně nepodceňte počasí! Teplota na jaře může ukazovat slušných 11 stupňů, ale pocitová (se díky ostrému větru) dostane někam na 5-6 stupňů. Prochladnout na Islandu (ať už v důsledku studeného větru, nebo promoknutí) je vážně velmi snadné. Takže vrstvit, vrstvit a vrstvit. Sebou rozhodně: teplé ponožky, termo prádlo (tílka, trika, mikina), nákrčník (hodně důležité), kvalitní zimní čepice, nepromokavé kalhoty a pod nimi termo legíny, kvalitní zimní bunda (dobré jsou od North Face) a kvalitní zimní rukavice (ideálně s dotykem pro smartphohy). ALE úplným základem je TOP obuv (tady rozhodně nešetřete), my měli botky od Helly Hansen a byly perfektní! Nezapomeňte také na plavky (pokud se plánujete smočit v místních termálech, které jsou na Islandu vyhlášené a je jich tam požehnaně).

Elektronika – Island je země jak dělaná pro krásné záběry (ať už fotky, nebo videa). Rozhodně si tedy nezapomeňte svůj fotoaparát (ať už zrcadlovku pokud máte, či v podobě Vašeho chytrého telefonu) + doporučuji sportovní kameru (alá GoPro) a pokud máte, tak drona rozhodně sebou (více v bobu F). Dále určitě nezapomenout nabíječku do auta (bude se hodit) a power banku.

Lékárnička – taková ta cestovatelská klasika stačí (protibakteriální gel, náplasti, ibalgin, kapky do uší/očí, papírové kapesníčky a vlhčené ubrousky, dezinfekce, obymadlo na vyvrknutý kotník), nic více nepotřebujete, Island je extrémně čistá země (včetně jedné z nejčištíšch pitních vod na světě). Jen dejte bacha kam šlapete, zlomit si nohu nebo vyvrknout kotník je v terénu na Islandu extrémně snadné.

Ostatní – držák co auta (při využívání navigace se bude hodit), dalekohled, kapesní nožík (nezapomenou dát do odbaveného zavazadla), batoh na výlety (nutnost), termoska na kafe/čaj, kniha na čtení (hodí se do letadla), hygiena (klasika dle potřeby).

ISLAND s DRONEM – pokud jste vlastník drona s kamerou, tak ho rozhodně nezapomeňte doma! Island je pro dronaře (zatím) velmi tolerantní a zákazy létání s drony najdete jen u těch nejkomerčnějších míst. Pamatujte jen na to, že na Islandu nejste sami a létejte jen a pouze tam a tehdy pokud tím nikoho neobtěžujete/neohrožujete. Jinak je ale Island s dronem parádníl. Dron je úžasným pomocníkem s kterým vykouzlíte dechberoucí záběry a dostatene se na místa, kam okem nedohlédnete (moje video z drona na začátku článku). Pokud si drona berete sebou nezapomeňte si ho (i s baterky) zabalit do příručního zavazadla (nedávejte ho do odbaveného), baterky vyndat ven (nabité na 50% v nehořlavém obalu) a nebudete mít potíže.


Tipy/triky aneb poučení z naší cesty po Islandu

Aplikace do mobilu (aplikace na aktuální počasí na Islandu a aplikace na stav silnic)

Aplikace na aktuální počasí na Islandu Vedur – Určitě si do svého chytrého telefonu stáhněte aplikaci Vedur, je to snad jediná appka co dokáže na Islandu předpovídat vcelku přesně počasí (je napojená na desítky zdejších meteroologických stanic). Mimo klasicé předpovědi umí také hlásit a varovat před silným větrem a deštěm což se může hodit (nás jeden den zastihl na Islandu orkán).

Road.is – webová stránka, v které se neustále aktualizuje stav silnic na Islandu, doporučuji si před každou cestou ráno zkontrolovat, zda se zrovna na Vaší chystané trase nevyskytuje aktuálně nesjízdná silnice.

 Kreditní karta – nezapomenout! + nulová potřeba hotovosti

Pokud si plánujete půjčit na Islandu auto, určitě si nezapomeňte kreditní kartu. Společnost od které si vozidlo budete půjčovat si z ní strhne depozit (kolem 70-80 tis. kč). My jsme si kreditku nevzali a tak jsme museli použít naší debetní kartu..

Jinak na Islandu si vážně zcela vystačíte pouze z platební kartou. My si na letišti rozměnily 1000 kč na 5000 ISK a bylo to zcela zbytečné. Island je v tomto neuvěřitelně vyspělá země a doslova vše jde platit kartou. I v té nejzapadlejší vesnici, kde nebyl pomalu ani signál jsme našli automatickou pumpu s platebním terminálem. Nicméně Islandské koruny jsou hezká měna a pokud chcete mít památku, tak si pár kaček na letišti rozměňte.

 Značení silnic (mapa Islandu)

Doporučuji si koupit fyzickou mapu Islandu. Pomůže Vám to v celkové orientaci při cestě + jsou na mapě dobře značené silnice dle jejich sjízdnosti.

Červená = hlavní silnice (Ring road), po celém ostrovu krásná a udržovaná asfaltka (tato silnice je vždy sjízdná)

Oranžová = na 90% též asfaltky a pěkné udržované silnice

Modrá = blízko Rejkvajíku a Ring Road asfaltka, ale na severu často nezpevněná cesta či šotolina (v zimě pozor, často se tyto silnice uzavírají)

Zelená = nezpevněné cesty, často podmáčené a kord na severu v dezolátním stavu vhodné spíše pro SUV a 4×4 (v zimě většina nesjízdná)

Černá = horské F road vhodné pouze pro Jeepy a sjízdné pouze v létě (v zimě jsou všechny F-road a střed Islandu uzavřen)

 Offline navigace

Ač na Islandu (co se týká volání a mobilních dat) platí stejné podmínky jako u nás v ČR, tak si stejně doporučuji stáhnout offline navigaci (například Sygic). Pokud plánujete objet celý ostrov a semtam vyjet z hlavní silnice, tak se Vám bude (zejména na severu) stávat, že budete zcela bez signálu a dat = s online navigací v těchto situacích příliš nepochodíte. Jinak s online navigací na Islandu dobře fungují například Google mapy, či Waze.

 Nákupy jídla

Jak jsem již psal výše, nejlepší na nákupy potravin je řetězec BONÚS, nabízí to co běžné evropské markety a za poměrně (na Islandské poměry) přijatelné ceny. Je nutné počítat s tím, že veškeré potraviny jsou cca 3x dražší jak v ČR.

 Vykonání potřeby (WC)

Pokud budete celý den „na trase“ a projíždět ostrov dostanete se do částí, kde nenajdete na míle daleko daleko žádný záchod, pokud na Vás přijde potřeba, budete muset najít vhodné míst (což například v krajině lávových polí, či sopečných pouští nemusí být zrovna sranda). Myslete na to, že Island si zakládá na ochraně přírody a čistotě jeho krajiny a nenadělejte větší nepořádek než musíte.


Co rozhodně stojí na Islandu za návštěvu a co naopak lze bez výčitek vynechat

Nyní přejdeme k tomu hlavní, tedy k tomu za čím na Island jedete – nádherná, pohádková, úžasná, rizí, panenská a drsná příroda.

Nádherných míst je na Islandu bezpočet, za 8 dní nelze samozřejmě stihnout vidět vše (například fjordy na severozápadě jsme neviděli vůbec), přesto si ale myslím, že jsme toho viděli dost (projeli jsme prakticky celé pobřeží a najeli 3250km).


Skvosty, které byste určitě neměli na cestě kolem Islandu minout!

Vodopád Bruarfós – vodopád ke kterému je poměrně složitý přístup a cesta k němu není vůbec značená, ale rozhodně stojí za to! Celé místo je jako z pohádky a tyrkysové proudy vody, které z vodopádu vyvěrají jsou překrásné. Jak vodopád najít je hezky popsáno na videu níže, my se k vodopádu drali 25 minut bahnem, ale stálo to za to, bonusem bylo, že jsme na místě byli zcela sami ?

Vodopády Detiffos a Sellfos – severské vodopády z části pokryté ledem, které naleznete hned vedle sebe, druhý jmenovaný nás uchvátil více ? od parkoviště je to cca 20 minut pěšky.

Jokularson/Diamond Beach – kusy ledovců „vyvržených“ na černé lávové pláži jsou nádherným kýčem. Od parkoviště 2 minuty.

Geysir – dva Geysiry vedle sebe, z nichž jeden z nich chrlí vařící vodu každých 5-10 minut a to 15-20 metrů do vzduchu. Hodně lidí, hodně foťáků, ale nevšední zážitek. Parkoviště 5 minut cesty.

Vodopád Gullfos – nejmohutnější vodopád v Evropě, který stojí za návštěvu. Je to vážně hukot!

Vodopád Seljalandsfoss – malebný vodopád, u kterého se můžete vydat i za jeho „oponu“.

Borgarfjörður eystri – poloostrov, který rozhodně stojí za návštěvu – opuštěné pláže, minimum turistů, malebná vesnička, sněhem zalité velehory, močály, divoké koně, papuchalové. To je jen malý výčet toho co tento poloostrov nabízí. Počítejte ale s tím, že tato návštěva Vám zabere minimálně 4-5 hodin a že na cestě nepotkáte ani živáčka ?.

Vodopád Skogafoss – úchvatný a mohutný vodopád, jako stvořený pro fotografy. Pokud jste v kondici určitě nezapomeňte vyjít schody kolem vodopádu (je jich asi 500), pomocí kterých se dostanete nad vodopád, kde se dá pěkně projít po zdroji vody.

Reynisfjara/Reynisdrangar/Dyrhólaey – černé lávové pobřeží s mega vlnami a nejnebezpečnější pláží na Islandu, kde již zahynulo mnoho turistů (vlny jsou zde extrémně zrádné) – rozhodně stojí za návštěvu.

Gatklettur Arch – skalní brána v moři (pokud budete mít sebou drona tak zkuste bránou proletět, mě se to povedlo).

Hverir Поле Гейзеров –sopečná oblast z které vyvěrá horká voda a pára, budete si připadat jako na Marsu, doporučuji!

Vodopád Goðafoss – aneb vodopád bohů, nádherný, silný vodopád, ke kterému se můžete přiblížit extrémně blízko, rozhodně neopemenout návštívit.

Saxhólar kráter – kráter kolem kterého se točí schody až na vrchol (zaujal nás více než známější kráter Kerid).

Vodpád Hraunfossar – malebný vodopád jako z pohádky.


Co nás naopak příliš nenadchlo

(neříkám, že nestojí za návštěvu, jen byly naše očekávání o něco větší než realita)

Reykjanesbær – lávové pole v Keflavíku, nezaujalo nás.

Reykjavík – hlavní město nás příliš neoslovilo, místní kostel je zajímavá stavba, ale jinak není hlavní město nic za čím bychom na Island jeli (všude rozkopáno, šílený provoz, davy lidí).

Kerið – kráter na Golden Circle trase, za vstup se platí a celkově nás místo příliš neoslovilo.

Plane Wreck – známý vrak letadla nacházející se na sopečné poušti kousek od moře. Dojem z této kuriozity nám zkazily 2 věci:

A) Turismus – k letadlu míří davy lidí (nechci vidět jak to vypadá v létě), kteří se u vraku fotí doslova věčnost (je nereálné) udělat nějakou slušnou fotku.

B) Cesta – jde se 4km sopečnou pouští a v našem případě byla cesta doprovázena větrem o síle orkánu. Bylo to skutečně hodně náročné, není se kam schovat a vítr si s námi pěkně pohrával. Nedokážu si představit, že by nás v půli cesty chytil při tom větru i nějaký z Islandských ceďáků.

Vikingská vesnička – zajímavá historie, ale jinak nezaujme.


„Vtipná“ vsuvka – zapadnout se na Islandu nevyplácí

Ve středu po návštěvě Skogafossu jsme se rozhodli vyrazit na (asi 35km) vzdálený vodopád Aldeyjarfoss, což se ukázalo jako řádná chyba… Cesta k vodopádu byla na mapách zeleně značená (tedy nezpevněná, avšak sjízdná cesta). Bohužel v tomto případě se jednalo spíše o 35 kilometrový tankodrom.. Když už jsme se do plahočily pár km od vodopádu, všimli jsme si cedule Aldeyjarfoss doprava (cesta nebyla ani na mapě a Google mapy nás vedli jinudy), no nic dali jsme se podle značení (chybné rozhodnutí).

Projeli jsme asi dvou kilometrovou rovinkou a zatočili vpravo, kde byl prudký sešup dolů, který jsme jen tak tak sjeli. Bohužel celý kopec byl samé bahno (asi zde místní traktorista driftoval nebo co) :/ a jednalo se pouze od jednosměrnou, slepou cestu… Zpátky jsme tedy museli stejnou cestou a bohužel naše předokolka Auris byla proti hlubokému bahnu totálně bez šance (zkoušeli jsme psí kusy, včetně vypodložení, kamenné podestýlky atd.), vše zcela marné. Problém byl, že to byl vážně konec světa, na kilometry daleko (na všechny světové strany) by jste nepotkali živáčka, natož nějakého místňáka, který by nás pomohl vytáhnout. Byli jsem tedy doslova uvězněni v divoké přírodě na severu Islandu. Nakonec nám nezbývalo nic jiného než zavolat odtah, který by nás z toho bahnitého kopce vytáhl. Odtah dorazil asi za 3 hodiny (byla již noc). Přijel obrovský JEEP, který nás pomocí navijáku vytáhl (byla to ale fuška, měl co dělat aby nezapadl sám).. Cena vytažení z bahna? 21 700kč (počítají se tam kilometry co musel na místo dorazit tam i zpět, což bylo asi 200km + noční přirážka) ? hezké co? Večer bylo o čem přemýšlet, ale dovolenou jsme si zkazit nenechali. Ponaučení co z toho plyne? Na ISLAND už jedině SVU 4×4 a nejezdit na nevyznačené trasy na mapě. Pokud se tedy nechcete vyloženě držet jen hlavní Ring Road a sem tam chcete sjet i mimo hlavní silnici (podívat na nějaký ten vodopád, nebo Fjord), tak budete muset mimo asfaltku, která je často pěkně děravá a plná šutrů a zde se klasický osobák už vyloženě trápí = berte SUV 4×4 ať jedete v létě nebo v zimě, jsou jen o něco dražší než osobáky a pro ten klid a komfort se na tom nevyplatí šetřit.

:/

Pokud se Vám článek líbil sdílejte

4 komentářů “Kolem ISLANDU za 8 dní (od A-Z včetně tipů a inspirace)”

  1. Super článek 🙂
    3.7.2018 se chystáme na 2 týdny na Island. Nicméně týden před odjezdem si prožíváme malé peklo, protože jsme pořád neobdrželi kreditní kartu od Mbank „pravděpodobně ztraceno českou poštou“ 🙁 nejsme si jistí, zda si bez kreditky budeme moci na Islandu pronajmout auto, které jsme již objednali přes Wizz air u společnosti Avis. Ti sice podle terms and conditions příjmají i Visa debit card nicméně pravda se dle jejich slov ukáže až na místě. Bude záležet na terminálu, jestli přes něj projde naše karta. Holt není debit jako debit 🙁 Můžu se zeptat od jaké banky máte debit card? V případě potíží můžeme vyzkoušet pronajmout auto přes Orange Cars Rental, tak jako vy.

  2. Děkuji za inspiraci.
    Jedeme na 8 dni na konci června na Island. Stále uvažujeme, jestli stihneme Island objed nebo to projedeme bez severu.
    Prosím o zaslání míst na ubytování jak píšete výše. Děkuji moc Monika

    1. Zdravím, Moniko,

      není za co, jsem rád, že se článek líbil 🙂

      Za 8 dní se to stihnout dá. Jediné kam jsme už nezajížděli je oblast kolem Bolungarvík.

      Jinak k ubytování:

      15. Duben 2018 – 16. Duben 2018 · https://www.airbnb.cz/rooms/16787918 – vše super

      16. Duben 2018 – 17. Duben 2018 · tady jediná noc co nebylo airbnb ale hotel přes booking (v této části moc airbnb nebyl) – vše ok

      17. Duben 2018 – 18. Duben 2018 · https://www.airbnb.cz/rooms/7051325 – vybral bych možná jiné, tohle bylo jediné ubytko co nás malinko zklamalo (malý pokoj) přeplněno turisty.

      18. Duben 2018 – 19. Duben 2018 · https://www.airbnb.cz/rooms/20594446?guests=1&adults=1 – skvělé ubytko, na farmě u příjemného pána, všude hory, ovce, koně 🙂

      19. Duben 2018 – 20. Duben 2018 · https://www.airbnb.cz/rooms/18091249?guests=1&adults=1 – vše ok

      20. Duben 2018 – 21. Duben 2018 · https://www.airbnb.cz/users/show/114012184 – vše ok v celém baráku jsme byli sami

      21. Duben 2018 – 22. Duben 2018 · https://www.airbnb.cz/rooms/17337337?guests=1&adults=1 – kousek od letiště na poslední den super místo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *