DJI Phantom 4 NEBO Mavic PRO? Důkladné srovnání modelů!

Mavic vs phantom

Dnešním článkem trošku odbočíme mimo „vody“ online marketingu a zabrousíme do high-end technologie, konkrétně do sekce DRONŮ.

Souboj titánů: Phantom 4 Vs. Mavic Pro

A to ne ledajakých titánů, v článku budu porovnávat a zároveň prezentovat své vlastní zkušenosti s „králi“ mezi Drony od společnosti DJI – proti sobě se postaví nejnovější zástupce zavedeného modelu Phantom 4 a menší evoluce mezi drony Mavic Pro.

Do rukou se mi dostaly oba kousky a měl jsem možnost je měsíc pořádně otestovat a vítěz „souboje“ mi nakonec skončil i doma ve vitríně.


Srovnávat funkce a celkový softwarový „výkon“ nemá moc smysl

Porovnávat jednotlivé softwarové parametry a funkce nedává moc smysl, zde moc rozdílů skutečně nehledejte. Jak Phantom 4, tak Mavic Pro dokáží točit úchvatné záběry ve 4k (30fps) a z hlediska kamery se jedné prakticky o tutéž specifikaci (ač výsledek je mírně rozdílný viz. níže). U obou modelů najdeme stejné chytré funkce jako tap fly, active track apod. + oba modely též disponují celou řadou senzorů, které přístroj chrání před nárazem a překážkami. Výdrž baterie a maximální rychlost je také prakticky totožná (Phantom 4 dokáže v režimu sport letět o něco rychleji). Přesné parametry a specifika k modelům si můžete přečíst v jednotlivých recenzích na Mavica/Phantoma (perfektní recenzi na MAVICA naleznete například ZDE), nebo na oficiální stránce DJI, od toho tento článek nepíši – článek se věnuje prvkům, kterými se od sebe oba modely liší, tak jdeme na ně!

Výsledná kvalita videa se mírně liší

Co mě osobně mírně překvapilo je výsledná kvalita záběru ve 4k. Ač mají obě kamery prakticky tutéž konfiguraci, tak fotky a videa z Mavica mi připadají mnohem přirozenější a zkrátka oku více lahodící. Phantom 4 točí stejně úchvatné záběry, ale (na stejné nastavení kamery jako u Mavica) mi výsledné video přijde (oproti Mavicovi) více nepřirozené.

Pěkné srovnávací video (co se týká kvality obrazu):

Skladnost, skladnost a zase ta skladnost

Na rozdíl od softwaru a celkové konfigurace (kde se toho mnoho nezměnilo), je po stránce designu a rozměrů rozhodně o čem hovořit! Toto je oblast, kde Mavic Pro vítězí na plné čáře! Zatímco když jsem si chtěl zalítat s Phantomem, musel jsem sebou tahat ten neskladný a obří kufr (který se po pár km v ruce nebo na zádech sakra pronese), tak u Mavica stačí vzít malou taštičku přes rameno a jde se. Vážně smekám před DJI, kterým se podařilo prakticky „vyjmout“ vnitřnosti z Phantoma a bez ztráty výkonu nebo funkcí je „nacpat“ do těla o velikosti iPadu. Tento fakt, dělá z Mavic neskutečně kompaktní „hračku“, kterou lze brát kdykoli a kamkoli sebou a jakkoli Vás to neomezí.

Mavic pro recenze

Malé rozměry nemusí znamenat 100% výhru

Vše si vybírá svou daň a „superkomptaktní“ rozměry Mavica nejsou výjimkou. Při skládání a rozkládání ramen se zkrátka člověk neubrání dojmu, jak moc křehce celý systém působí. Malé rozměry přináší i menší motory a celková stabilita ve větru je pro Mavica mnohem větší výzva, než pro jeho většího bratra Phantoma 4. Phantom je zkrátka perfektní „větroborec“ a ani větší poryvy mu nedělají žádné problémy. Mavic je na tom v tomto ohledu o něco hůře a při větších poryvech má co dělat, aby držel stabilní polohu – nicméně pere se s tím velmi statečně a troufnu si tvrdit, že až na nějaké extrémně větrné počasí, zvládne běžný „provoz“ a vítr bez problému.


S mavicem spadnout skutečně nechcete

Na Youtube najdete spousty videí, které mapují, jak málo stačí Mavicovi k tomu, aby jste ho poslali do věčných lovišť. Zatímco Phantom 4 zvládne pády i ze sedmi a více metrů, u Mavica s tím skutečně nepočítejte. Zejména Gimbal, je ve své poloze zcela nechráněn a i menší (dvou až tří metrový pád) pro něj může znamenat funus. Pokud jste nikdy předtím s dronem nelétali, NEDOPORUČUJI pro svůj první let použít právě Mavica. Létání s drony od DJI je sice (již tradičně) lehké a intuitivní ALE přeci jen, je to hračka za 40 000,- (ve verzi COMBO) a s tou se Vám spadnout prostě nechce.

Mavic pro nebo Phanto 4

Není ovladač jako ovladač

Kapitolou samo o sobě je dodávaný ovladač, kterého též neminula inovace a zmenšování rozměrů. Nový ovladač od Mavica je mnohem menší a kompaktnější (překvapivě) než je tomu u konkurenčního Phantoma 4. Navíc dokáže nabídnout dosah až 7km!! (Phantom pouze 5km). Dále zvládne přenášet obraz v reálném čase až ve 1080p (Phantom jen v 720p). Další výhodou ovladače od Mavice je zabudovaný display, který Vám neustále dodává základní data o letu (stav baterie, otáčky motoru, nadmořská výška dronu, vzdálenost od homepointu atd. atd.) = není problém si jít s Mavicem zalétat „jen tak“ (bez smartphonu) a máte i v tomto případě neustálý přehled a základní parametry o letu při ruce. Menší nevýhoda je (kvůli menším rozměrům) nemožnost připevnění tabletu na ovladač (i když i to se dá řešit přídavným příslušenstvím, které najdete na Aliexpresss).

Mavic pro vs phantom 4


Výhody/nevýhody + shrnutí

Mavic PRO 

 Praktičnost (nízká hmotnost, kompaktní rozměry, perfektní skladnost) – obří výhoda

Přirozenější kvalita záznamu (ve 4k) a fotek

Ovladač (větší dosah, přenos 1080p, vlastní display, kompaktní rozměry)

 Křehkost (otázkou je, kolik rozložení a složení skládací systém vydrží než se přeruší spojovací kabely + vysoká náchylnost na pády)

Menší odolnost proti silnějším poryvům větru

Nízká světlá výška modelu (při startu můžete sousedovi posekat trávník + hrozí reálné poškození kamery od poletujícího štěrku/kamínků)

Barva – šedá není na obloze tak dobře vidět jako svítivě bílá Phantoma 4 (což se ovšem dá řešit fóliemi, kterých najdete na internetu stovky)


Phantom 4

Zavedený model (sázka na jistotu – již čtvrtá generace, 100% spolehlivost a výdrž prakticky zaručena)

Blbuvzdornost (mnohem větší „blbuvzdornost“ a odolnost proti nárazům/pádům než u Mavica)

Stabilita (Phantom 4 je zkrátka „Větroborec“ a ani větší poryvy větru mu nedělají problémy)

Viditelnost (svítivě bílá se Vám jen tak neztratí z dohledu)

Neskladnost (opak Mavica, obří kufr, který prostě nechcete tahat sebou)

Zastaralý ovladač (velké rozměry, menší dosah, horší kvalita přenosu)

Při režimu sport a plném výkonu jdou na záznamu vidět vrtule motorů


Shrnutí – Mavic má své mouchy, ALE..

Na Mavicovi je sem tam zkrátka vidět, že se jedná o první model této řady a všechny mouchy ještě nejsou vychytané. Občas najdete drobnosti, které se podle mě dali vyřešit lépe. Příkladem může být velmi nízký „posed“ Mavica, který se při startu pomalu otírá gimbalem s kamerou o zem. Pokud tedy nestartujete vyloženě z rovného betonu, prakticky nikdy se nevyhnete posekání trávy v okolí, nebo nějakých těch létajících kamínků. Už jsem viděl na YT video, kdy vlivem větru od vrtulí (při startu) vlítl menší kamínek přímo do čočky kamery a bylo vymalováno. Naštěstí na portálech jako aliexpress, ebay, wish apod. lze najít mnoho doplňků, které tento nešvar vyřeší – viz. ODKAZ a obrázek níže.

Další drobností, která Vás doslova irituje je dodávaná příruční taška přes rameno (ve verzi COMBO). Což o to taška je to skvělá, až na jednu „malou“ drobnost – při vkládání ovladače do tašky totiž pomalu urvete ovládací páčky… Naštěstí (OPĚT) lze na aliexpress (za pár korun) koupit krytku na ovládací páčky, která zaaretuje jejich pozici a je po problému. Tyto drobnosti mě zkrátka zaráží, člověk si kupuje stroj za 40 000,- a musí si k němu dokupovat z aliexpress za pár centů plastovou krytku, aby si v originální brašně (dodávané ke stroji) neurval po pár nošení páčky na ovladači. Velmi nelogický mi také přijde systém na vyndání baterie a SD karty – člověk musí při každém vyjmutí baterie celý stroj rozkládat a poté zpátky skládat (což opět moc nenahrává výdrži kabeláže v ramenech).

Král je mrtev, ať žije král!

OVŠEM, když pomineme tyto „drobnosti“ které lze vyřešit pomocí přídavného příslušenství, je Mavic menší, kompaktnější a modernější stroj s famózním ovladačem, který můžete brát kamkoli sebou bez jakéhokoli diskomfortu. Mavic zkrátka nabídne stejný výkon jako Phantom + něco navíc v kompaktnějším balení. Velký otázník visí u celkové výdrže konceptu rozkládání jako takového. Zatímco Phantom je ověřený, 100% spolehlivý model již čtvrté generace, tak Mavic Pro si zažívá svou premiéru. Jak dlouho vydrží kabely v ramenech a celkový skládací systém je velkou otázkou, nicméně já osobně inženýrům v DJI plně věřím.

O Phantomovi bych uvažoval POUZE pokud je pro mě celková bytelnost modelu primárním faktorem při výběru. Případně, pokud plánujete často létat ve zhoršených povětrnostních podmínkách (typicky na horách), ovšem tahat ten kufr s Phantomem na hory, nevím, nevím 🙂

Trošku jiná situace je u vylepšené verze Phantomu 4 (Professional a Advanced), které dokáží točit 4k až v 60fps, což může být pro milovníky extrémně plynulých 4k videí parný argument koupě Phantoma. Pokud se rozhodnete pro DJI Mavic Pro (jako já) doporučuji ho zakoupit ve verzi COMBO, která Vám za necelých 8 000,- navíc dodá dvě náhradní baterie, originální brašnu, nabíječku do auta, 4 páry náhradních vrtulí a „hromadnou“ nabíječku se kterou lze nabíjet až 4 baterie na ráz 🙂


Pokud cítíte na Vaší straně rezervy, dejte mi vědět a rád se Vám budu věnovat. Kontaktovat mě můžete buďto vyplněním kontaktního formuláře níže, nebo na můj e-mail (bronek@bronislavmarketing.cz) + jsem k dispozici na telefonním čísle: 728 580 073. 

Nabízím své SEO služby i v dalších městech ČR, jako například v SEO v Ústí nad LabemSEO v TeplicíchSEO v OlomouciSEO v PrazeSEO v BrněSEO v OstravěSEO v Hradci KrálovéSEO v LiberciSEO ve ZnojmuSEO v Českých BudějovicíchSEO v Karlovo VarechSEO v PardubicíchSEO v KladněSEO v DěčíněSEO v MostěSEO v LitoměřicíchSEO ve ZlíněSEO v PlzniSEO v Jihlavě atp.

Ve vyhledávačích mě naleznete i na další klíčová slova, jako například: online marketing Plzeňonline marketing Olomouconline marketing Prahaonline marketing Brnoonline marketing Ostravaonline marketing Zlínonline marketing České BudějoviceSEO specialista BrnoSEO konzultant Brno, Optimalizace pro vyhledávače SEOOptimalizace SEOSEO optimalizace cenaSEO optimalizace eshopuSEO optimalizace pro vyhledávačeSEOSEO optimalizace www stránekSEO optimalizace webových stránekSEO optimalizace stránekSEO optimalizace pro vyhledávače profesionálněSEO kompletní optimalizace webuTvorba webu a seo optimalizace a mnohé další.

Pokud se Vám článek líbil sdílejte

2 komentářů “DJI Phantom 4 NEBO Mavic PRO? Důkladné srovnání modelů!”

  1. Rozhodně bych šel, a taky že šel, do Phantoma. Stabilita, vizáž, kvalita videa, výdrž materiálu. Kufr rozhodně není obrovský, jak je v recenzi popsáno. Má velmi kompaktní a příjemné rozměry. Ale mám dokoupený batoh na záda, o kterém člověk stejně ani neví, že ho nese. Posledně jsem se s ním prošel 8km a neviděl jsem problém. Ta udávaná skladnost, skladnost, skladnost, z mého pohledu nemá žádný význam. Stejně se většinou cestuje autem. Takže pro mne je důležité to, co jsem už napsal. Stabilita, vizáž, výdrž materiálu. Není to levná věc. Mavic je vhodný pokud někdo často cestuje po světě. Jiné výhody v něm nevidím.

    1. Zdravím, Jirko, díky za koment a udané důvody. Každý používá drona jinak a pokud ho bere nejčastěji autem a je pro něj priorita odolnost a lepší stabilita, tak pak bude Phantom skutečně lepší volba. Já patřím mezi ty co s dronem nejčastěji cestují letadlem v příručním kufříku = priorita je pro mě skutečně ta skladnost a prostorová nenáročnost. Vizáž, to už je spíše individuální otázka vkusu. Díky a mnoho šťastných km 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *